Hastanelerde sağlık çalışanlarının motivasyon düzeylerinin örgütsel bağlılıklarına etkisi: Kocaeli örneği
The effect of motivation level of healthcare professionals in hospitals on organizational loyalty: The case of Kocaeli
  1. Tez No: 824302
  2. Yazar: NARMİNA MAHARRAMOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAKTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüz çalışma ortamlarında yaşanan hızlı değişim, yenilik ve gelişmeler, nitelikli çalışanların örgütlerden beklentilerini değiştirirken, bu tür örgütlerin yapı ve fonksiyonlarını da önemli ölçüde etkilemektedir. Bağlı oldukları kuruluşlar için değerli etken olan çalışanların motivasyon düzeyleri, onların güven, bağlılık ve iş tatmin düzeylerini etkilemede hayati bir rol oynamaktadır. Çalışan güvenini ve bağlılığını artıran faaliyetlerde bulunan bir kuruluş, aynı sektördeki diğer kuruluşlara karşı rekabet avantajı elde edebilir. Bu çalışma, nedensellik ilişkilerini ve değişkenlerin alt boyutlarını inceleyerek motivasyon düzeylerinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Araştırma Kocaeli ilinde görev yapan sağlık çalışanlarının motivasyon düzeylerinin hastanelere bağlılıkları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, amaçlarına ulaşmak için“motivasyon”ve“bağlılık”ölçeklerinden yararlanmaktadır. Araştırma yapılırken anket yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid changes, innovations and developments in today's working environments change the expectations of qualified employees from organizations, while significantly affecting the structure and functions of such organizations. The motivation levels of employees, who are valuable factors for the organizations they work for, play a vital role in influencing their levels of trust, commitment and job satisfaction. An organization that engages in activities that increase employee trust and loyalty can gain a competitive advantage over other organizations in the same industry. This study investigates the effect of motivation levels on organizational commitment by examining causal relationships and sub-dimensions of variables. The study was conducted to determine the effect of motivation levels of healthcare workers working in Kocaeli province on their commitment to hospitals. The study utilizes“motivation”and“commitment”scales to achieve its objectives. Questionnaire method was used during the research.