Kurum içi iletişiminin örgütsel bağlılığa ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisi: Sağlık çalışanları örneği
The impact of internal communication on organizational commitment and turnover intention: The case of healthcare employees
- Tez No: 943607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBİKE PELENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, kurum içi iletişimin sağlık sektöründeki çalışanların örgütsel bağlılık düzeyleri ve işten ayrılma niyetleri üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Kurum içi iletişim, yalnızca bilgi paylaşımı açısından değil, çalışanların iş tatmini, motivasyonu ve kuruma olan bağlılıkları üzerinde de belirleyici bir role sahiptir. Bu amaçla, nicel bir araştırma yöntemi benimsenerek anket tekniğiyle Eskişehir ilinde faaliyet gösteren hastanelerde çalışan sağlık profesyonellerini kapsamakta olup, kurum içi iletişimin örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti ile ilişkisini analiz etmek üzere katılımcılardan veri toplanmış ve elde edilen veriler korelasyon ile regresyon analizleri yardımıyla değerlendirilmiştir. Çalışmada, çalışanların iç iletişim süreçlerine dair algıları ile örgütsel bağlılık türleri (duygusal, devam ve normatif bağlılık) arasındaki bağlantılar değerlendirilmiştir. Çalışan bağlılığı, bir bireyin kurumuna yönelik aidiyet ve sorumluluk hissetmesini ifade ederken, bu bağlılığın güçlenmesi iş tatmini ve performans artışıyla doğrudan ilişkilidir. Bu çerçevede, çalışanların demografik değişkenlerine göre iç iletişim algılarında, bağlılık düzeylerinde ve işten ayrılma niyetleri üzerinde anlamlı farklılıklar olup olmadığı da araştırmanın temel sorularından biridir. Personelin eğitimi ve deneyim kazanması zaman alan bir süreç olduğundan, iş gücü devrinin yüksek olması kurumsal maliyetleri artıran ve hizmet kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Araştırma bulguları, kurum içi iletişim ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin pozitif yönlü ve anlamlı olduğunu, kurum içi iletişim ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin ise negatif yönlü ve anlamlı olduğunu göstermektedir. Araştırma bulgularına göre, kurum içi iletişim algısı yüksek olan çalışanların örgütsel bağlılık düzeyleri daha yüksek, işten ayrılma niyetleri ise daha düşüktür. Elde edilen sonuçlar, sağlık kurumlarında etkili kurum içi iletişimin çalışanların örgüte bağlılığını güçlendiren ve işten ayrılma niyetini azaltan kritik bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışan bağlılığının artırılması, yalnızca işten ayrılma oranlarını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda kurumsal bilgi birikiminin korunmasını, çalışanların verimliliğinin artırılmasını ve kurumsal hedeflere yönelik uzun vadeli başarıyı desteklemektedir. Bu nedenle, güçlü bir iç iletişim sürecinin, çalışanların iş tatmini ve motivasyonu üzerindeki etkisini anlamak, insan kaynakları yönetimi açısından büyük bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the effects of internal communication on employees' organizational commitment levels and intentions to leave in the healthcare sector. Internal communication plays a determinative role not only in terms of information sharing but also in influencing employees' job satisfaction, motivation, and commitment to the organization. The healthcare sector is particularly significant in the context of employee commitment, given its heavy workloads, high stress levels, and critical decision-making processes. Maintaining and strengthening employee commitment is an element that directly affects the long-term success of organizations and also plays a critical role in preventing employee turnover. Therefore, the relationship between employee commitment and intention to leave needs to be examined in depth. For this purpose, a quantitative research design was adopted. A survey was conducted among health professionals working in hospitals in Eskişehir Province to analyze the relationship between internal communication and organizational commitment and intention to leave. The collected data were evaluated using correlation and regression analyses. The study also examines the relationships between employees' perceptions of internal communication processes and the types of organizational commitment (affective, continuance, and normative commitment). Organizational commitment refers to an individual's sense of belonging and responsibility toward their organization, and the strengthening of this commitment is directly associated with increased job satisfaction and performance. In this context, one of the key research questions is whether there are significant differences in internal communication perceptions, commitment levels, and intention to leave according to employees' demographic variables. The long-term employment and sustained motivation of healthcare workers are critical factors for the quality of hospital services. Given that personnel training and the accumulation of experience are time-consuming processes, high staff turnover emerges as a factor that increases organizational costs and adversely affects service quality. The research findings indicate that the relationship between internal communication and organizational commitment is positive and significant, whereas the relationship between internal communication and intention to leave is negative and significant. In other words, as employees' perceptions of internal communication improve, their organizational commitment levels increase and their intentions to leave decrease. The results reveal that effective internal communication in healthcare institutions is a critical factor that strengthens employees' organizational commitment and reduces their intention to leave. At this point, organizations that establish effective communication with their employees, consider their opinions, and involve them in organizational decision-making processes reinforce the employees' trust in and commitment to the organization. Enhancing employee commitment not only reduces turnover rates but also preserves organizational knowledge, improves employee productivity, and supports long-term success toward organizational goals. Therefore, understanding the effect of a strong internal communication process on employees' job satisfaction and motivation is of great importance in the field of human resource management. The research findings are expected to serve as guidance in both academic and practical governance contexts and to provide important recommendations for strengthening the internal communication policies of healthcare institutions.