Hemşirelik öğrencilerinin çocuklarda ağrı farkındalıklarının çocuk sevme ve temel empati düzeylerine göre yordanması
The prediction of nursing students' pain awareness in children according to the levels of child like and basic empathy
- Tez No: 824310
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAHİSE AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği dersi alan hemşirelik öğrencilerinin çocuklarda ağrı farkındalığının çocuk sevme ve temel empati düzeylerine göre yordanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve ilişkisel türde olan bu çalışma, bir üniversitenin Hemşirelik Bölümü'nde öğrenim gören üçüncü sınıf öğrencileri ile 2021-2022 bahar döneminde tamamlanmıştır. Araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 90 öğrenci dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri, sosyodemografik veri formu, Barnett Çocuk Sevme Ölçeği, Temel Empati Ölçeği ve Hemşirelik Öğrencileri için Pediyatrik Ağrı Yönetimi Ölçeği Ağrı Farkındalığı Alt Boyutu aracılığı ile toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 25.0 ve SmartPLS 4.0 programları ile değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama ± standart sapma; grup farklılıklarının analizinde iki grup için Mann-Whitney-U testi, üç ve üzeri grup için Kruskal Wallis testi; ölçekler arası karşılaştırmalarda korelasyon analizi; hemşirelik öğrencilerinin çocuk sevme ve temel empati düzeylerinin çocuklarda ağrı farkındalığını ne düzeyde yordadığı ise lineer regresyon analizi ile belirlenmiştir. Değişkenlerin regresyon analizine alınıp alınmayacağı çoklu bağıntı testi; ölçekler ve alt boyutlarının birbiri ile ilişkisini gösteren modelin test edilmesinde Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Analizi (PLS_YEM) kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularında, öğrencilerin yaş ortalaması 22.59 (±1.745), %83.3'ü kadın ve %32.2'si sağlık meslek lisesi mezunudur. Öğrencilerin çocuk sevme ölçeği puan ortalaması 80.44±12.622, temel empati ölçeği 60.56±4.557, bilişsel empati alt boyutu 30.30±2.276, duygusal empati alt boyutu 30.26±3.485 ve pediyatrik ağrı farkındalığı alt boyut puan ortalaması 24.96±2.263'tür. Öğrencilerin yaşı ile ağrı farkındalığı arasında %36.7 oranında, orta düzeyde, negatif yönde istatistiksel anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r=-0.367, p=0,000). Çocuk sevme ile pediyatrik ağrı farkındalığı alt boyutu %27.5 oranında, düşük düzeyde, pozitif yönde anlamlı ilişkilidir (r=0.275, p=0.009).
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to predict the pain awareness of the nursing students taking the Child Health and Diseases Nursing course according to their child liking and basic empathy levels. This descriptive and relational study was completed in the Spring semester of 2021-2022 with third-year students studying in the Nursing Department of a university. 90 students who voluntarily agreed to participate in the study were included. The data were collected through the sociodemographic form, the Barnett Child Liking Scale, the Basic Empathy Scale, and the Pain Awareness Sub-Dimension of Pediatric Pain Management Scale for Nursing Students. The data were evaluated with SPSS 25.0 and SmartPLS 4.0. In the analysis of descriptive data, number, percentage, mean ± standard deviation; Mann-Whitney-U test for two groups and Kruskal Wallis test for three or more groups in the analysis of group differences; correlation analysis in inter-scale comparisons; lineer regression analysis to determine to what extent nursing students' levels of child liking and basic empathy predict pediatric pain awareness was used. Multicollinearity test whether variables are included in the regression analysis; Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS_SEM) to test the model showing the relationship between the scales and their sub-dimensions was used. The findings of the study, the average age of the students was 22.59 (±1.745), 83.3% were female and 32.2% were graduated from health vocational high school. The students' mean scores on the child liking scale were 80.44±12,622, the basic empathy scale 60.56±4.557, the cognitive empathy subscale 30.30±2.276, the emotional empathy subscale 30.26±3.485, and the pediatric pain awareness subscale 24.96±2.263. A moderate, negative, statistically significant correlation was found at the rate of 36.7% between the students' age and their pain awareness (r=-0.367, p=0.000). There was a low level, positive and statistically significant correlation between liking children and the pediatric pain awareness sub-dimension at a rate of 27.5% (r=0.275, p=0.009).