An articulation of deliberative and radical democracy
Müzakereci ve radikal demokrasinin eklemlenmesi
  1. Tez No: 824312
  2. Yazar: EMİNE TUTKU VARDAĞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN MURAT ÖZBANK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışması, 1990'larda bir yönetim biçimi olarak demokrasinin uluslararası nominal yayılışına karşın yaşanan meşruiyet sorunlarını ve krizleri kuramsal açıdan ele almaktadır. 1990'lar dünya üzerinde liberal demokrasilerin artışı sebebiyle uluslar arası tarih açısından demokrasi onyılı olarak anılmaya adaydır. Ancak demokrasinin coğrafi yayılımına rağmen kitlelerin siyasal yaşamlarının niteliğinde bir yükseliş görülmemiştir. Bu çalışmada, bu paradoksal durumun modern demokrasilerin krizine işaret eden bir veri olduğu noktasından hareket ederek, prosedürel demokrasi modellerinin ve liberal demokratik ilkelerin günümüz dünya siyasetinde ne anlam ifade ettiği, hangi noktalarda yetersiz kaldığı ve alternatif bir demokrasi modelinin hangi temeller üzerine oturtulabileceği incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis theoretically addresses the legitimacy problems and crises experienced despite the nominal spread of democracy on the international level as a form of government in the 1990s. The 1990s decade is a candidate to be remembered as the decade of democracy in international history due to the increase in liberal democracies around the world. However, despite the geographical spread of democracy, there has been no increase in the quality of the political life of the masses. In this study, starting from the point that this paradoxical situation is a data pointing to the crisis of modern democracies, it is examined what procedural democracy models and liberal democratic principles mean in today's world politics, at what points they are inadequate, and on what foundations an alternative democracy model can be based.