Mütareke yıllarında (1918-1922) istanbul'da kurulan sosyalist ve komünist partiler ve faaliyetleri
Socialist and communist parties established in istanbul during the armistice years (1918-1922) and their activities
- Tez No: 824313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Siyasi partiler, toplumun belirli kesimlerinin veya tamamının dini, milli, ideolojik, kültürel, ekonomik, askeri v.b duygu ve düşüncelerini hukuki yöntemlerle temsil eden tüzel kişiliklerdir. Bu yönüyle de demokratik ve parlamenter rejimlerin olmazsa olmaz kurumlarından birisidir. Türk siyasi hayatı her ne kadar Kanun-i Esasi'nin ilanıyla parlamenter rejimle tanışmışsa da ciddi anlamda çok partili siyasi hayata Meşrutiyet'in yeniden ilanıyla geçmiştir. Meşrutiyetin ilanından sonra çeşitli ideolojilere mensup irili ufaklı birçok siyasi parti kurulmuştur. Bunların bir kısmı parlamentoda temsil hakkını kazanırken bir kısmı da toplum tarafından kabul görmediği için siyaset sahnesinden çekilmek zorunda kalmıştır. Uzun yıllar ülke yönetimini elinde bulunduran İttihat ve Terakki Fırkası'nın çeşitli sebeplerle pasifize ettiği siyasi fırkalar, Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasından sonra tekrar faaliyete başlamıştır. Bunlar içerisinde II. Enternasyonal'e bağlı sosyalist partiler olduğu gibi III. Enternasyonal'e bağlı komünist partiler de vardır. Bu çalışmada Mütareke yıllarında İstanbul'da kurulmuş olan sosyalist ve komünist partiler ve bu partilerin faaliyetleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Political parties are legal entities which represent religious, national, ideological, cultural, economic, military feelings and opinions of certain parts of societies or all of it with judiciary methods. With this aspect, they are indispensable institutions for democratic and parliamentary regimes. Although Turkish political world became acquainted with the parliamentary regime thanks to the Ottoman basic law, it passed to multi-party system with the re-announcement of constitutionalism. After the proclamation of constitutionalism, numerous large and small political parties with various ideologies were established. Some of them gained the right of representation in the parliament; however, some others had to withdraw from political life as they were not accepted by the society. Political sects passivized with various reasons by the Party of Union and Progress, which possessed the national administration for long years, went into action again after the Mondros armistice agreement. There were socialist parties connected with the II. International as well as communist parties related with the III. International. The activities of socialist and communist parties established in Istanbul during the years of truce have been evaluated in this study.