4-6 yaş çocuklarinda ergoterapi müdahalelerinin sosyal uyum ve davraniş becerileri üzerine etkisi
The effect of ergotherapy interventions on social adaptation and behavioral skills in children aged 4-6
  1. Tez No: 824317
  2. Yazar: SEDANUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
4-6 yaş çocuklarında ergoterapi müdahalelerinin sosyal uyum ve davranış becerileri üzerine etkisini araştırmak için çalışmaya, Nasreddin Hoca Anaokulundaki 4-6 yaş aralığında normal gelişim gösteren 40 olgu dahil edilmiştir. Bu olgular müdahale ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Yapılmış olan çalışma, 4-6 yaş çocuklarında Ergoterapi müdahalelerinin çocukların sosyal uyum ve davranış becerilerinin üzerindeki etkisini ön-son test uygulamaları ile araştırılmasını kapsamaktadır. Çalışmaya katılım sağlayan olgulara; Sosyodemografik Veri Formu, Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme-30 (SYDD-30) Ölçeği, Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlilik (BOT-2) Testi, Motor Beceriden Bağımsız Görsel Algı Testi-3 (MVPT-3), Okul Öncesi Çocuklarda Duyu ve Motor Fonksiyon Anketi ve Ankara Gelişim Tarama Edvanteri (AGTE) uygulanmıştır. Çalışma, haftada üç seans şeklinde altı hafta boyunca müdahale grubuna sınıf içerisinde uygulanmıştır. Yapılmış olan Ergoterapi müdahalelerinin çocuklardaki sosyal uyum ve davranış becerileri üzerine etkisini gözlemleyebilmek için ön-son testler incelenmiştir. Katılımcıların gruplarına göre Sosyal Yetkinlik testi son puanlarında istatistiksel anlamda, anlamlı farkın oluştuğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to investigate the social adaptation and application methods of occupational therapy interventions in children aged 4-6 years, 40 cases with normal development between the ages of 4-6 in the laboratory, Nasreddin Hodja Kindergarten were included. These cases were divided into intervention and control groups. The present study includes investigating the effects of occupational therapy interventions on children's social adaptation and behavioral skills in children aged 4-6, with pre-test and post-test applications. Cases participating in the study; Sociodemographic Data Form, Social Competency and Behavior Evaluation-30 (SYDD-30) Scale, Bruininks-Oseretsky Motor Proficiency Test, Motor-Free Visual Perception Test-3 (MVPT-3), Preschool Children's Sensory and Motor Function Questionnaire, and Ankara Development Screening Edventory (AGTE) was applied. The study was applied to the intervention group in the classroom for six weeks in three sessions per week. Pre- and post-tests were examined to examine the effect of occupational therapy interventions on children's social adaptation and behavioral skills.