An ethnographic investigation of Kurdish preschool children learning Turkish language and literacy in Turkey
Türkiye'de türkçe ve okuma yazma öğrenen Kürtçe konuşan okul öncesi çocuklarının etnografik olarak i̇ncelemesi
  1. Tez No: 824318
  2. Yazar: İSKENDER GELİR
  3. Danışmanlar: DR. VALLY LYTRA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Goldsmiths, University of London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu tezde evde yasayan dillerde Kürtçe'yi konuşan çocukların anaokuluna baslarken dil gelişimlerini ve okuma yazma becerilerini inceliyor. Bu çalışmadaki çocuklar 5 yas grubundaki çocuklardır. Bu çalışmada etnografya veri (data) toplama aracı olarak kullanılmış, dolayısıyla çocuklar sınıf etkinliklerinde ve aile ortamında gözlenmişlerdir. Çocukların dil gelişimleri ve okuma yazma becerilerinin okula başladıktan sonra önemli bir oranda artığı gözlemlenmiş ve bu artışa da öğretmen ve akran öğrenmenin katkı sağladığı bulgularına varılmıştır. Öğretmen rolü özellikle Türkçe dil etkinlikleri (şiir, şarki vs.), sanat ve drama etkinliklerinde gözlenmiştir. Çocukların özellikle akranlarıyla serbest zamanda, ki bu genellikle okula geldiklerinde kahvaltı ya da öğle yemeğinde önce olur, oynadıkları oyunlarda birbirlerinin dil gelişimlerini desteklediklerini gözlenmiştir. Akran öğrenmenin diğer olumlu bir etkisi ise dil gelişimleri daha iyi olan çocukların dil gelişimleri sinirli olan çocuklara öğretmeninkine benzer şekilde rehberlik ettikleri gözlenmiştir. Ev ziyaretlerinde de ailelerin çocuklarının Türkçe dil gelişimlerini desteklediklerini gözlenmiş olup bunun çocukların dil gelişimlerine ve okuma yazma becerilerine olumlu katkı sağladığı sonuca varılmıştır. Bu tez gelecekteki çalışmalar için teknolojinin okulöncesi cağındaki çocukların okuma yazma becerilerine etkisinin araştırılmasını öneriyor.
Özet (Çeviri)
This study was inspired by my teaching experiences with young Kurdish preschool children in Turkey between 2009 and 2011. The study represents an ethnographic investigation into how these children learn Turkish upon entering nursery. The findings highlight the role of the nursery teacher and peers as mediators of the children's Turkish language and literacy learning. They reveal that the teacher models the language use, values and expectations of the curriculum in teacher-led activities. These activities are shaped by a prescriptive Curriculum for Early Years set by the Ministry of Education and by Turkish monolingual language policies. Languages are hierarchised, and the nursery's Turkish-only language policy assigns a higher value to the majority language (Turkish) over the minority language (Kurmanji), which is not officially recognised. While actively supporting Turkish language and literacy learning upon entering nursery, the teacher (a Kurmanji speaker) allows a limited institutional space for the use of Kurmanji. For example, she allows the children to respond to her questions in Kurmanji, but then repeats or rephrases the answers for them in Turkish. The study also highlights the reproduction of Turkish national ideology, which associates speaking Turkish with Turkish national identity. Crucially, the analysis of peer talk demonstrates how the children temporarily challenge established language hierarchies and ideologies by speaking Kurmanji. It simultaneously shows how the children draw on linguistic, cultural and social resources from home and the Kurdish community to develop their Turkish language and literacy skills, including speaking and conceptual learning. By the end of the first term, Kurmanji language use in teacher-led activities and peer talk has diminished steadily as the children develop their Turkish language skills and internalise the values, beliefs and expectations of the curriculum and the setting. The study extends our understanding of the possibilities and limitations to the teacher's and pupils' agency in a nursery which aims to be strictly monolingual and monocultural.