STBC and back propagation artificial neural network for improving the performance of orthogonal frequency division multiplexing with subcarrier power modulation
Alt taşıyıcı güç modülasyonu ile ortogonal frekans bölmesi çoğaltma performansını iyileştirmek için STBC ve geri yayılma yapay sinir ağı
- Tez No: 824341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JEHAD MAHMOUD AMIN HAMAMREH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Alt Taşıyıcı-Güç Modülasyonu (OFDM-SPM) ile Ortogonal Frekans Bölmeli Çoğullama, son zamanlarda umut verici olarak önerilmiştir, OFDM-SPM tekniği, çoklu giriş-tek çıkışlı (MISO) Alamouti uzay-zaman blok kodlaması (STBC) ile birleştirilmiştir. ) çok yollu bir Rayleigh sönümleme kanalı üzerinden kablosuz sistemin bunların kombinasyonlarının performansını incelemek, araştırmak ve ölçmek için kurulmuştur. STBC'nin OFDM-SPM ile iyi çalışmasını sağlamak için, SPM güç bitlerini algılamak için uygun bir eşitleyici önerilmiş ve BER'de önemli bir gelişme olduğu gözlemlenmiştir. Alt taşıyıcı optimize edilmiş güç yeniden atama şemasının, önerilen iletim şeması için en iyi BER performansını sağladığı bulundu. Buna karşılık, SPM için PSP, ortalama bir BER'de orta düzeyde bir gelişme sağladı. Daha yüksek veri hızlarına ulaşmak için performans ölçütlerinde daha fazla iyileştirmeye ihtiyaç vardır. Alıcı tarafında İleri Beslemeli Geri Yayılımlı Yapay Sinir Ağı (BPANN) uygulayarak BER ve Verimi daha da geliştirdik. OFDM-SPM-STBC ile BPANN uygulayarak BER'de ortalama 7 dB SNR kazancı gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Orthogonal Frequency Division Multiplexing with Subcarrier-Power Modulation (OFDM-SPM) has recently been proposed as a promising, the OFDM-SPM technique is compounded with Alamouti space-time block coding (STBC) in a multiple-input-single-output (MISO) set up to study, investigate, and quantify the wireless system's performance of their combination over a multi-path Rayleigh fading channel. For making STBC work well with OFDM-SPM, a suitable equalizer is proposed for detecting the SPM power bits, and it is observed that there is a considerable improvement in the BER. It was found that the sub-carrier optimized power-reassignment scheme provides the best BER performance for the proposed transmission scheme.