Hemşirelerin çalışma koşullarından kaynaklanan sorunları ve mesleki risklerin incelenmesi
  1. Tez No: 32580
  2. Yazar: SELVAN ÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN KAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
-96- 7. ÖZET Bu araştırma, Sağlık Bakanlığı Ankara Hastanesi'nde çalışan 160 hemşireyi kapsamaktadır. Veriler ilgili kaynaklardan yararlanılarak hazırlanan bir anket formuyla toplanmış, bilgisayar da değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamına giren hemşirelerin ortalama hizmet süresi 8 yıl, yaş ortalaması 27.95 olup, % 45.63'ü evlidir. Evli hemşirelerin çocuk sayıları 0 ile 4 çocuk arasında değişmektedir. Hemşirelerin % 71.25'i meslek seçimini kendileri yapmıştır ve % 49.39'u mesleklerinden memnun görünmektedirler. Araştırma kapsamına giren, hemşirelerinin % 65.00'i sağlık meslek lisesi mezunudur. 4 yıl mesleki eğitim alan bu hemşirelerin % 73. 5 8 'i aldıkları meslek eğitimini yetersiz bul maktadır. Hemşirelerin % 7.50'si doğum nedeniyle olmak üzere % 15.00'i çeşitli nedenlerle görevlerine ara vermişlerdir. % 36.99'u 1 kez olmak üzere % 43.84'ü düşük yapmıştır. Başta posta hizmetleri, eczane ve laboratuvar işleri ile sekreterlik olmak üzere hemşirelerin % 72.50'si mesai sırasında hemşirelik hizmetleri dışındaki işleri de yapmak zorunda kal maktadır. Başta hastabakıcılar olmak üzere (% 40.63), doktorlar la ve diğer hemşirelerle hizmete ilişkin az ya da çok problemleri olmaktadır.-97- Hemşirelerin % 50.63'ü dönüşümlü nöbet şeklinde, % 8.75'i sürekli gece çalışmaktadır. Sürekli gece çalışmak, hemşirelerin % 87.50'sinde çocuk bakım güçlüğü yaratmakta, % 68.13'ünü ruhsal yönden etkilemektedir. Bayram ve yılbaşı gibi özel gün ve gecelerdeki nöbetlerde sadece % 11.25'i istekle çalışabilmektedir. Hemşirelerin % 33.13'ü sürekli olmak üzere % 63.76'sınm sigara kullandığı, % 1.25'inin sürekli ve % 26.88'inin de ara sıra alkol kullandığı tespit edilmiştir. Hemşirelik hizmetlerini yürütürken çok çeşitli mesleki risklerle karşılaşan hemşirelerin % 3.45'i tbc, % 7.53'ü hepatit geçirmiş, % 63.46'smda varis, % 66.25'inde sırt ve bel ağrıları olduğu tespit edilmiştir. Hemşirelerin % 69.38'i sağlık kont rolünden geçme alışkanlığına sahip değildir. Hastanede çalışırken karşılaşabilecekleri risklerle ilgili eğitim alan hemşireler % 33.13'tür. Çalışma koşullarından kaynaklanan rahatsızlıklar ve enfeksiyöz hastalıklar bakımından ameliyathane, kadın-doğum, ortopedi ve dahili servisler daha riskli bulun muştur. Araştırmada, hemşirelerin mesleklerini yürütürken idari, eğitsel ve mesleğin kadın mesleği olmasından kaynaklanan çok değişik risklerle karşılaştıkları, bunların da hemşirelerin sosyal yaşantısını ve sağlığını doğrudan ya da dolaylı olarak etkilediği ve hizmette üretken olmayı azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-98- 8. SUMMARY This study consuls of 160 nurses who are working in The Health ministry's Ankara Hospital. Data was obtained by using a questionare prepared from related sources and than the results were evaluated by computer. The awerage working period is 8 year and the awerage age is 27.95, 45.63 % of nurses in this study are married. 71.25 % of nurses chose their occupation and 49.39 % seem to be happy in their job. 65 % of nurses graduated from health vacotional school. 73.85 % of these nurses, who had hid four years of specialist training, thought that their training was insufficient. 15 % of nurses interrupted their working period for varies reasons (7.5 % of these for maternity leave). 43.84 % of nurses had miscarriages (36.99 % had only one miscarriage). 72.50 % of nurses had to carry out their jobs unrelaxed to nursing, such as messenger, pharmacy and labarotory jobs, 40.63 % of nurses had a wide range of problems with cleaners, doctors and nursing colleaques. 50.63 % of nurses are working periodic night shifts, 8.75 % of these have permanent night duty. Permanent night duty could be a problem for 87.50 % of nurses because of looking after children and could effect psychologically. Only 11.25 % of-99- nurses want to work on the night shift on holidays such as festivals, new year etc. It was determined that 63.76 % of nurses smoke (33.13 %) habitually), 1.25 % of nurses habitually and 26.88 % sometimes drink alcohol. Nurses are always at risk in their job, 3.45 % of nurses had a history of tbc, 7.53 % had a history of hepatitis, 63.46 % had varicose veins, 66.25 % had a history of backache and lumbago. 69.38 % of nurses are not used to having periodic health check-ups. Only 33.13 % had special training on the risks encountered in their job. Internal medicine, orthopedic, gynecology obstetrics clinics and operating theatre are found to be more risky for infections diseases and occupational illnesses. In than study we found that nurses hawe difficulties in management, training and the fact that they are women. These affect their social life health directly or indirectly thus affecting their work potential.