Optical and thermal aspects of spectrally selective thin film filters
Lazer aydınlatması altında spektral olarak seçici ince film optik filtreler ile tungsten'in termal yönetimi
  1. Tez No: 824342
  2. Yazar: SAINA FARROKHPOUR SANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KÜRŞAT ŞENDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tungsten gibi refrakter metallerin yüzey sıcaklığı yönetimi, havacılık, savunma ve lazer cihazları gibi yüksek sıcaklık uygulamalarında kullanımları için çok önemlidir. Sunulan çalışmada, yoğun lazer aydınlatmasının neden olduğu sıcaklığı azaltmak için dağıtılmış Bragg yansıtıcılar (DBR) kullanılmaktadır. Bu sorunu ele almak için, birleşik bir optik ve termal model geliştirdik ve malzeme bileşimi, morfoloji, mimari ve dalga boyu gibi kaynakla ilgili parametreler dahil olmak üzere birçok faktörü araştırdık. Sonuçlarımız, DBR kaplama tasarımlarımızın Tungsten sıcaklığını önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir. Ayrıca, daha yüksek lazer gücünde, radyatif ısı transferi ve yüzey emisyonunun, soğutma işlemlerinin %32'sine katkıda bulunarak sıcaklığın düşürülmesinde önemli bir rol oynadığını gözlemledik. Bununla birlikte, düşük lazer güçlerinde, iletken ısı transferi baskın mekanizmadır ve %93'ünü oluşturur.
Özet (Çeviri)
Surface temperature management of refractory metals, such as Tungsten, is crucial for their use in high-temperature applications like aerospace, defense, and laser instruments. In the presented work, distributed Bragg reflectors (DBR) are utilized to reduce the temperature caused by intense laser illumination. To address this problem, we developed a coupled optical and thermal model and investigated multiple factors, including material composition, morphology, architecture, and source-related parameters, such as wavelength. Our results indicate that our DBR coating designs can significantly decrease the temperature of the Tungsten. Moreover, we observed that at higher laser power, the radiative heat transfer and surface emissivity play a prominent role in decreasing temperature, contributing to 32% of the cooling processes. However, at low laser powers, conductive heat transfer is the dominant mechanism, which accounts for 93%.