5G ve ötesi çoklu numeroloji iletişim sistemlerinde numerolojiler arası girişimi kaldırma
Inter-numerology interference removal for 5G and beyond mixed-numerology communications
  1. Tez No: 824343
  2. Yazar: BUĞRA ALP ÇEVİKGİBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Beşinci Nesil Yeni Radyo (5G NR) ve Ötesi kablosuz haberleşme sistemlerinin, çeşitli haberleşme gereksinimlerini desteklemesi gerekmektedir. Bu çeşitli gereksinimler şu şekilde özetlenebilir; geliştirilmiş mobil geniş bant (eMBB), yoğun makine tipi iletişim (mMTC) ve ultra güvenilir ve düşük gecikmeli iletişim (URRLC). Farklı gereksimileri desteklemek için farklı alt taşıyıcı aralıklı (subcarirer spacing) dikgen frekans bölmeli çoğullama (OFDM) sinyallerinin kullanılması gerekmektedir. Bu farklı taşıyıcı aralıklı OFDM sinyalleri numerolojiler olarak adlandırılır. Fakat aynı frekans bandında birden fazla numeroloji kullanımı, farklı numerolojilerin birbirlerine girişim yapmasını neden olmaktadır, bu girişim, numerolojiler arası girişim (INI) olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada, numerolojiler arası girişimin vericide (BS) tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayan bir çözüm önerilmiştir. Bu sayede, kullanıcılara (UE), INI kaldırılmış çoklu numerolojili OFDM sinyalleri gönderilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Fifth Generation New Radio (5G NR) and Beyond wireless communication systems are required to support various communication requirements. These variety of communication requirements can be summarized as follows; enhanced mobile broadband (eMBB), massive machine type communication (mMTC) and ultra-reliable and low latency communication (URRLC). To support different requirements, orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) signals with variable subcarrier spacing must be used. These variable carier spacing OFDM signals are called as numerologies. However, using more than one numerology in the same frequency band causes interference among the numerologies, this interference is called as inter-Numerology interference (INI). In this study, a solution is proposed that completely removes the inter-Numerology interference on the transmitter side (BS). Therefore, multiple numerology OFDM signals without any INI can be transmitted to User Equiptments (UE).