Karaçam odunundan üretilen Çapraz Tabakalı Kereste (ÇTK) malzemenin farklı koşullardaki mekanik dayanımı üzerine bir araştırma
Research on the mechanical strength of Cross-Laminated Timber (CLT) material produced from pine wood under different conditions
  1. Tez No: 824344
  2. Yazar: AYDANUR HIDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR CİHAD BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, İnşaat Mühendisliği, Wood Products, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Kahramanmaraş bölgesinde yetişen karaçam odunundan elde edilen çapraz tabakalı kereste (ÇTK) malzemenin mekanik özellikleri incelenmiştir. Poliüretan tutkalı kullanılarak karaçam odunundan çapraz tabakalı kereste üretilmiştir. Üretilen yapı malzemesi hem hava kurusu hem de yaş halde çeşitli mekanik testlere tabi tutulmuştur. Masif halde 16 x 100 x 1000 mm ebatlarında (kalınlık, genişlik, uzunluk) olan karaçam kerestesinden 48x500x1000 mm ebatlarında her tabaka birbirine dik olacak şekilde 3 tabakalı 5 adet ÇTK üretilmiştir. Elde edilen malzemenin 3 nokta eğilme direnci ve elastikiyet modülü, makaslama direnci, çivi tutma direnci testleri ile yoğunluğu ve rutubeti tespit edilmiştir. Ayrıca, ÇTK üretiminde kullanılan karaçam masif odununun testleri de yapılmıştır. Yapılan testlerin sonucuna göre; hava kurusu haldeki test örneklerinin yaş haldeki test örneklerinden daha büyük mekanik özelliklere sahip olduğu tespit edilmiştir. Eğilme direnci testinde, yaş haldeki test örneklerinin deformasyon miktarı kuru haldeki test örneklerinin deformasyon miktarından daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çivi tutma deneyinde maksimum deformasyon ortalamasının hava kurusu örneklerde 13,9 mm ile yaş haldeki örneklerden 29,33 mm ile daha düşük olduğu belirlenmiştir. Makaslama direnci testi sonunda yaş haldeki örneklerden sadece üç tanesinde delaminasyon (tutkal hattından ayrılma) meydana gelmiştir. Hava kurusu örneklerden iki tanesinde delaminasyon gerçekleşmiştir. Yaş haldeki örneklerin, eğilme direnci testi esnasında, daha esnek davranış gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mechanical properties of cross-layered timber (ÇTK) material obtained from black pine wood grown in Kahramanmaraş region were investigated. Cross-laminated timber was produced from black pine wood using polyurethane glue. The produced building material was subjected to various mechanical tests in both air-dry and wet state. Five different samples with 3 layers were prepared from black pine timber with dimensions of 16 x 100 x 1000 mm (thickness, width, length) in solid form, with the dimensions of 48x500x1000 mm, each layer perpendicular to each other. Density, moisture content, 3-point modulus of rupture and modulus of elasticity, shear strength, nail holding strength tests were determined. According to data obtanied; It has been determined that the air-dried test specimens have greater mechanical properties than the wet test specimens. In the bending strength test, it was determined that the amount of displacement of the wet test samples was higher than the amount of displacement of the dry test samples. In the nail holding test, it was determined that the average displacement was 13.9 mm in air-dry samples, and was 29.3 mm in the wet samples. Delamination (separation from the glue line) occurred in only three of the wet samples as a result of the shear strength test. Delamination occurred in two of the air-dried samples. It was concluded that the water-saturated samples showed more ductile behaviour than that of dry samples.