Bilim merkezinde gerçekleştirilen fen bilimleri etkinliklerinin öğrencilerin tutum ve akademik başarılarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of science activities carried out at the science center on the attitudes and academic success of students
- Tez No: 824393
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kayseri Bilim Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinliklerin öğrencilerin 6. sınıf fen bilimleri“Ses ve Özellikleri”ünitesindeki akademik başarılarına ve derse yönelik tutumlarına olan etkisini incelemektir. İç içe karma yöntemle tasarlanan bu çalışma, 2022-2023 yılında Kayseri'de bir devlet ortaokulundaki 65 altıncı sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Nicel araştırma yöntemi, yarı deneysel araştırma modellerinden ön test- son test kontrol gruplu desene göre tasarlanmıştır. Nitel araştırma yöntemi ise durum çalışmasına uygun olarak tasarlanmış. Öğrenciler iki şubeye ayrılarak ders etkinlikleri deney grubunda bilim merkezinde, kontrol grubunda ise okulda gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak, MEB'in 6. sınıf fen bilimleri“Ses ve Özellikleri”kazanım testleri, Nuhoğlu (2008) tarafından geliştirilen Fen Bilimleri Dersine Yönelik Tutum Ölçeği ve araştırmacının hazırladığı açık uçlu sorulardan oluşan anket formu kullanılmıştır. Nicel veri analizi sonucunda ders etkinliklerinin bilim merkezinde gerçekleştirilmesinin öğrencilerin ders başarılarında ve derse yönelik tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmadığı belirlenmiştir. Nitel veri analizi sonucunda ise bilim merkezinde etkinlik yapmanın öğrencilerin konuyu eğlenerek öğrenmelerinde ve pekiştirmelerinde; konuya, bilim merkezine ve bilime olan bakış açılarının değişmesinde etkisi olduğu görülmüştür. Bu nedenle, öğrenmenin daha etkili hale gelmesi için eğitimcilere derslerinin bir kısmını bilim merkezlerinde işlemesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the activities performed in Kayseri Science Center on 6th grade students' academic success and attitudes towards the lesson in unit“Sound and Its Properties”. This study, which was designed with a mixed method, was conducted with 65 sixth grade students in a state secondary school in Kayseri in 2022-2023. The quantitative research method was designed in the quasi-experimental research models, the pre-test-post-test in the control group, while the students were divided into two experimental research models in the control group. The students were designed according to the case study in the school. As a data collection tool, the 6th grade science“Sound and Characteristics”achievement tests of the Ministry of National Education, the Attitude Scale towards Science Lesson developed by Nuhoğlu (2008), and a questionnaire consisting of open-ended questions prepared by the researcher were used.As a result of the quantitative data analysis, it was determined that performing the lesson activities in the science center did not create a statistically significant difference between the students' course achievement and their attitudes towards the lesson. As a result of qualitative data analysis, doing activities in the science center helped students learn and reinforce the subject while having fun; It has been seen that it has an effect on the change of perspectives on the subject, science center and science. For this reason, educators can be recommended to teach some of their lessons in science centers in order to make learning more effective.