Buğday ve arpa da tuz ve bor toksisitesi toleransına nano-silisyumun etkisi
Effect of nano-silicon on the salt and boron toxicity tolerance on wheat and barley
  1. Tez No: 824402
  2. Yazar: GÖKSU GÖNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada çeltik kavuzundan elde edilen farklı dozlarda nano-silisyumun (Nano-Si) arpa ve buğday bitkilerinin tuz ve bor toksisitesine toleransı ve gelişimine etkisi sera koşullarında araştırılmıştır. Bu amaçla Nano-Si farklı dozlarda (0, 25, 50, 100 mg kg-1) arpa ve buğday bitkilerine topraktan uygulanmış ve 12 haftalık gelişim süresi sonunda hasat edilen bitkilerde yaş ve kuru ağırlık, prolin miktarı, yaprak su tutma kapasitesi (YSTK), nispi nem, membran geçirgenliği, klorofil a, klorofil b ve toplam klorofil miktarı, silisyum (Si), potasyum (K), sodyum (Na), klor (Cl) ve B konsantrasyonları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre uygulamalara arpa bitkisinde yaş ve kuru ağırlığı önemli düzeyde artırmıştır. Bitki prolin miktarı da artan Nano-Si uygulamasına bağlı olarak artış göstermiştir. Bitki klorofil a ve toplam klorofil miktarı istatistiki açıdan önemli düzeyde artış gösterirken klorofil-b miktarı önemişiz bulunmuştur. Artan düzeyde uygulaman Nano-Si arpa bitkisinin Si ve B konsantrasyonunu artırırken K, Na ve Cl konsantrasyonlarını azaltmıştır. Artan dozlarda Nano-Si uygulamaları ile buğday bitkisinde yaş ve kuru ağırlıkta önemli düzeyde değişim saptanmazken prolin miktarı, YSTK ve membran geçirgenliğinde artış belirlenmiştir. Bitkinin klorofil a ve toplam klorofil miktarı da artış göstermiştir. Nano-Si uygulamaları ile buğday bitkisinde Si ve K konsantrasyonlarında artış belirlenirken, Na, Cl ve B konsantrasyonlarında azalma saptanmıştır. Bu çalışmanın ışığında, daha farklı bitkilerde ve uzun dönemde Nano-Si uygulamasının bitki gelişimini olumlu yönde etkileyebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of nano-silicon (Nano-Si) derived from rice husk at different doses on the tolerance and development of barley and wheat plants grown under salt and boron (B) toxicity conditions in greenhouse was investigated. For this purpose, Nano-Si was applied to barley and wheat plants at different doses (0, 25, 50, 100 mg kg-1) from the soil and harvested at the end of the 12-week development period, fresh and dry weight, proline amount, leaf water holding capacity (LWHC), relative water content (RCW), membrane permeability, chlorophyll a, chlorophyll b and total chlorophyll amount, Silicon (Si), Potassium (K), Sodium (Na), Chlorine (Cl) and B concentrations were determined. According to the results obtained, the treatments significantly increased the fresh and dry weight of the barley plant. The amount of plant proline also increased with increasing Nano-Si application. While the amount of plant chlorophyll a and total chlorophyll increased statistically significantly, the amount of chlorophyll-b was found to be insignificant. Increasing levels of Nano-Si application increased the Si and B concentrations of the barley plant, while decreasing the K, Na and Cl concentrations. With increasing doses of Nano-Si applications, no considerable change was detected in the fresh and dry weight of the wheat plant, while an increase was determined in the amount of proline, LWHC and membrane permeability. The amount of chlorophyll a and total chlorophyll of the plant also increased. Nano-Si treatments increased Si and K concentrations, while Na, Cl and B concentrations decreased in wheat plants. In the light of this study, it is thought that the Nano-Si application in different plants and in the long term may affect plant growth positively.