Kauçuk reolojisi ölçümü için prototip test cihazı tasarımı ve imalatı
Desingning and manufacturing of prototype test unit formeasuring of rubber rheology
- Tez No: 824401
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER SINMAZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Geleneksel kauçuk endüstrisinde sıkıştırma kalıpları kullanılmaktadır. Ancak bu üretim tekniği zaman alıcı ve hassas olmayan bir üretim türüdür. Bundan dolayı enjeksiyon kalıplama prosesi geliştirilmiş ve yüksek nitelikli ürünler üretilebilir hale gelmiştir. Enjeksiyon kalıplama daha iyi vulkanizasyon süresi, daha az çapak miktarı ve ürünlerde daha tutarlı mekanik özellikler konusunda avantaj sağlamaktadır. Tasarlanan reolojik karakterizasyon test cihazı ile yapılan reolojik karakterizasyon ölçümünde bir potta eriyik haline getirilen malzemeye bir silindir yardımıyla kuvvet uygulanır ve malzeme uzunluğu ve çapı belli olan nozuldan geçirilir. Bu ölçümler sonucunda malzemenin akma eğrileri belirlenir ve elde edilen malzeme akma eğrileri ile sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak bilgisayar ortamında analiz yapılır. Reolojik testten alınan veriler ile bilgisayar ortamında analiz yapılarak proje henüz prototip fazındayken proses parametrelerini ve yeni ürünlerin yarı mamülden mamüle geçiş sürecinde kullanılacak karışımın doğrulanması amaçlanmaktadır. Bilgisayar ortamında yapılan simülasyon, kauçuk enjeksiyon kalıplama tasarım ve prosesini kolaylaştırmaktadır. Simülasyon çıktılarına göre pahalı kalıplar işlenmeden önce bilgi sahibi olunur. Sonuç olarak deneme yanılma sürelerini ve enjeksiyon kalıp revizyon maliyetleri azaltmaktadır. Aynı zamanda tasarımı yapılacak olan reolojik karakterizasyon test presinden karışıma ait özellikler elde edilecektir. Bu özelliklerin belirlenmesinde basınç ve sıcaklık değişimleri etkili olacaktır. Reolojik karakterizasyon test pres çıktıları ile simülasyon sonuçları karşılaştırılacaktır. Bu karşılaştırmalara göre kauçuk karışım özellikleri korele edilecektir. Sonuç olarak NR ve NBR karışımlarının reolojik testi, model oluşturulması ve bu model doğrultusunda oluşturulan malzeme kütüphanesi analiz sonuçları %5 dolum yüzdesi sapmasının altında kalarak başarıyla sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the traditional rubber industry, compression molds are used. However, this production technique is time-consuming and not precise. Therefore, the injection molding process has been developed, enabling the production of high-quality products. Injection molding provides advantages such as better vulcanization time, less flash, and more consistent mechanical properties. In the rheological characterization test conducted with the designed test device, a force is applied to the material, which is in a molten state in a pot, with the help of a cylinder, and the material is passed through a nozzle with a known length and diameter. Flow curves of the material are determined based on these measurements, and computer-based analysis is carried out using the obtained flow curves and finite element method. The aim is to verify the process parameters and the mixture to be used in the transition from semi-finished to finished products during the prototyping phase of the project by analyzing the data obtained from the rheological test in a computer environment. The simulations performed in the computer environment facilitate the design and process of rubber injection molding. Valuable insights are gained before expensive molds are processed. As a result, it reduces trial and error periods and injection mold revision costs. At the same time, the characteristics of the mixture will be obtained from the rheological characterization test press, which will be designed. Pressure and temperature changes will affect the determination of these characteristics. The outputs of the rheological characterization test press will be compared with the simulation results. Based on these comparisons, the rubber mixture properties will be correlated. In conclusion, the rheological testing, model creation, and material library generated based on NR and NBR mixtures have been successfully concluded with analysis results having a deviation of less than 5% in filling percentage.