Antalya tarım toprağında pestisitlerin taşınımının incelenmesi
Investigation of pesticide transport in antalya agricultural soil
- Tez No: 824418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT HAKAN AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, Antalya ilinde belirlenmiş tarım toprağında atrazin, metribüzin ve 2,4-D herbisit türlerinin taşınım ve tutunum davranışları sütun deneyleri ile incelenmesidir. Bu kapsamda yapılan çalışma ile tarım alanlarında yaygın olarak kullanılan bu herbisitlerin sorpsiyon ve çözünen madde taşınımı ölçülerek karşılaştırılmıştır. Tarım faaliyetleri esnasında yaygın olarak kullanılan bu kimyasallar ile ilgili taşınım ve tutunum verileri bir hayli sınırlıdır. Çalışma kapsamında; bir dizi laboratuvar deneyleri yapılarak tek tip toprakta, 3 farklı herbisitin mobilitesi incelenmiştir. İncelenen herbisitlerinin ideal olmayan taşınımları, toprakta organik karbon franksiyonu nedeniyle yoğun ve düşük konsantrasyonlu elüsyon kuyruğu sergilemiştir. Atrazinin alkali toprakta 2,4-D ve metribüzine kıyasla büyük ölçüde sorpsiyon gerçekleştirmesi, yeraltı su kaynaklarının kirlenme riskini daha aza indirgediği, 2,4-D ve metribüzinin ise düşük seviyeli sorpsiyon sergilemeleri dolayı yeraltı su kaynaklarının kirlenme riskinin arttırdığı doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the transport and sorption behaviors of atrazine, metribuzin and 2,4-D herbicides in agricultural soil in Antalya province by column experiments. In this study, sorption and solute transport of these herbicides, which are widely used in agricultural areas, were measured and compared. The data on the transport and retention of these chemicals, which are widely used during agricultural activities, are very limited. Within the scope of the study, a series of laboratory experiments were conducted to investigate the mobility of 3 different herbicides in a single type of soil. The non-ideal transport of the studied herbicides exhibited a dense and low concentration elution tail due to the organic carbon fraction in the soil. The high sorption of atrazine in alkaline soils compared to 2,4-D and metribuzin, which minimizes the risk of contamination of groundwater resources, and the low sorption of 2,4-D and metribuzin, which increases the risk of contamination of groundwater resources.