Farklı toprak tekstür ve organik madde içeriklerinin tohum topunun çimlenme başarısı üzerine etkileri
The effects of different soil textures and organic materials on the germination success of seed ball
  1. Tez No: 824417
  2. Yazar: FURKAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, çiçek toprağı ve orman toprağının farklı oranlarda karıştırılması ile hazırlanan tohum toplarının sarıçam, karaçam, kızılçam ve ladin tohumlarının çimlenmesi üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tohum toplarının tohumların çimlenme yüzdesi, ortalama çimlenme süresi ve çimlenme hızları üzerine etkisinin değerlendirildiği çalışmada, çimlendirme denemeleri laboratuvar, sera, fidanlık ve açık alan koşullarında olmak üzere toplam 4 farklı ortamda ve açık alan ortamında 2 farklı alanda gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda laboratuvar, fidanlık ve sera ortamlarında, türler bazında etkili olan karışımların değişkenlik gösterdiği ve çoğunlukla orman toprağı ile hazırlanan tohum toplarından daha yüksek çimlenme oranları meydana geldiği belirlenmiştir. Açık alan denemelerinde kullanılan sarıçam, karaçam ve ladin tohumlarının çimlenmesinde ise tohum toplarının kontrollere kıyasla etkili olmadığı belirlenmiştir. Açık alan koşullarında türlere göre değişmekle birlikte en yüksek çimlenmeler %9.33 ile %21.33 arasında değişmektedir. Alan olarak en yüksek çimlenmeler Genya deneme alanında meydana gelmiştir. Tür olarak en yüksek çimlenmeler ise sarıçam türünde elde edilmiştir. Tohum büyüklüğüne göre kızılçam tohumlarında yapılan çimlendirme deneyinde ise tohum topu büyüklüğünün çimlenme yüzdesini etkilemediği, çimlenme hızı ve ortalama çimlenme süresi bakımından ise en iyi sonuçların küçük tohum toplarının sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of seed balls prepared by mixing flower soil and forest soil in different ratios on the germination of Scotch pine, black pine, red pine, cedar and spruce seeds. In the study, in which the effect of seed balls on the germination percentage, average germination time and germination rate of seeds was evaluated, germination trials were carried out in a total of 4 different environments as laboratory, greenhouse, nursery and open field conditions and in two different areas in open field environment. As a result of the study, it was determined that the mixtures that are effective on the basis of species vary in laboratory, nursery and greenhouse environments, and generally higher germination rates occur than seed balls prepared with forest soil. It was determined that seed balls were not effective in germination of scotch pine, larch and spruce seeds used in open field experiments compared to controls. Although it varies according to the species in open field conditions, the highest germination ranges between 9.33% and 21.33%. In terms of area, the highest germination occurred in the Genya plot. In the germination experiment performed on red pine seeds according to seed size, it was determined that the size of the seed ball did not affect the germination percentage, and the best results in terms of germination rate and average germination time were obtained with small seed balls.