Mapping images of the european integration of Poland: Myths of christian nationalists on the eve of the polish european integration referandum
Polonya'nın avrupa ile entegrasyonu imgelerini haritalandırmak: Polonya'nın avrupa ile entegrasyonu referandumu arifesinde hıristiyan milliyetçilerinin mitleri
  1. Tez No: 824433
  2. Yazar: SAYGUN GÖKARIKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IRENA BOROWIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Anthropology, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Jagiellonian University (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polonya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Polonya'nın Avrupa Birliği'ne (AB) entegrasyonu toplumda derin anlaşmazlıklara ve belirsizliklere yol açan çok-cepheli bir meseledir. 1989 devriminin, medya ve siyasal elitler tarafından sık sık“Avrupa'ya dönüş”sloganı ile ima edilen eforisi, kısa sürede entegrasyon eleştirilerinin önünü açtı. Söz konusu eleştirilerse temelde siyasal partiler ve taban örgütlenmelerinden Avrupa entegrasyonuna dinsel ve milliyetçi duyarlılıklar ve değerler zemininde karşı çıkan Roma Katolik Kilisesi'ne bağlı bazı din görevlilerine kadar uzanan çeşitli fraksiyonlara kadar uzanan bir yelpazede yer alan“Hıristiyan Milliyetçileri”tarafından ifade ediliyordu. Polonya Müzakere Komitesi ve AB makamları 13 Aralık 2002 tarihinde Polonya'nın katılımı üstüne bir anlaşmaya vararak, ulusal bir referandumun entegrasyon öncesi nihai adım olarak bırakılması kararına vardılar. Dolayısıyla referandum katılım konusundaki tartışmanın doruk noktasına ulaşmasına yol açarken, referanduma giden aylarda da bu konudaki kampanyaların kapsamında dramatik bir artışa tanık olundu. Referandum arifesinde, ülkede mevcut olan atmosfer billboardlar, posterler, el ilanları, bildiriler, rozetler, amblemli kupalar, stickerlar, şapkalar, pankartlar, sosyal aktiviteler ve siyasal toplantılar gibi tüm medya kanallarında görülen bir imgeler bombardımanı eşliğinde patlamaya hazır bir atmosfere dönüştü. Söz konusu imgeler, kamusal ve söylemsel mekânların arazilerinde, yerleşecek alanlar arayan göçebe kabileler gibi sürekli akarak, konu hakkındaki düşünceleri mümkün olduğunca sık ve yüksek sesle dile getirme mücadelesine giriştiler. Söz konusu görüşler temelde entegrasyon yanlısı ve karşıtı rakip ideolojiler tarafından çerçevelendirilirken, entegrasyon karşıtı görüşler Hıristiyan Milliyetçileri tarafından biçimlendiriliyor ve yönlendiriliyordu. Entegrasyon yanlısı ideoloji, entegrasyon ve AB'yi Polonya için bir fayda ve bir fırsat olarak sunarken, entegrasyon karşıtı ideoloji AB'yi karanlık bir düşman ve Lehlerin kimliğine ve egemenliğine yönelik büyük bir tehlike ve entegrasyonu da Leh ulusunun dağılması ve yok edilmesi olarak resmediyordu. Konuyla ilgili bu temsillerde, geçmiş imgeleri sık sık geri çağırılıp yeniden oluşturuluyor, Leh ulusal mitolojisinin öğeleri ele geçirilip sergileniyor ve çeşitli reklam imgeleri, foto-montajlanmış imgeler ve grafikler üretiliyordu. Bu imgeler aracılığıyla sayısız entegrasyon imgesi oluşturulurken, bu imgeler içinde tarihsel mitler ele geçirilerek, çeşitli bağlamlardan alınma simgeler ve göstergeler de birbirleriyle bağlantı içine sokuluyordu. İdeolojilerin kendileri aracılığıyla“çalıştığı”ve Polonya'nın Avrupa ile entegrasyonu hakkındaki hakikatlerini ve vizyonlarını yaydıkları bu mitler, bu çalışmanın temel odak noktasını oluşturmaktadır. Bu çalışmanın hipotezi ifade tarzlarının ve mitlerin içinde tezahür ettikleri toplumsal ortamla diyalojik (diyalogsal) ve diyalektik bir ilişki içinde oluşturulup geliştikleridir. Bir başka deyişle, analiz edeceğimiz imgeler günümüz Polonya'sının toplumsal ortamını hem yansıtmakta hem de ona katkıda bulunmaktadır. Hıristiyan Milliyetçilerinin mitlerine özel bir vurgu yapılacaktır. Birinci bölüm imgelerin üretimine yönelik olduğu kadar bunların ifade edilme biçimine de yönelik analize dair bu interaktif ve yapıcı modeli geliştirecektir. Bunu yapmak için, temelde Ronald Barthes'in mitlere ilişkin açıklaması ile Mikhail Bakhtin'in anlamın ifadesine ilişkin çalışmasını birleştireceğim ki, Bakthin anlam ifadesinin birlikte var olan toplumsal ve tarihsel söylemlerin diyalojik bir ilişkisi içinde ortaya çıktığını ileri sürer. İkinci bölümde, Avrupa ile entegrasyon söylemlerinde önemli bir rol oynayan Leh ulusal mitolojileri dahil tarihsel öğeler, imgelerin üretimi ve imgelerin ifadesine dair kısa bir açıklamaya yer vereceğim. Buna ek olarak, günümüz Polonya'sı ve 1989'da Komünizmin çöküşünden bu yana yaşadığı dönüşümlerle ilgili bir resim sunacağım. Bu resimde, temelde söz konusu dönüşümlerin toplumsal ve siyasal yönlerine, gelişen medya ve reklamcılık sektörlerine, değişen AB algılarına ve Roma Katolik Kilisesi'nin Avrupa entegrasyonu hakkındaki pozisyonuna yer vereceğim. Bu bölüm bizleri Leh ulusal kimliği ve onun Leh milliyetçiliğinin bir ifade tarzı haline gelen muhalefet güzergahı hakkında gerekli arka plan bilgilerle donatacak. Bu eski ifade tarzı bugün AB'ye karşı Hıristiyan Milliyetçiliği muhalefetini yönlendirmektedir. Bölüm 3'te, referandum öncesinde imgelerin üretildiği ve dolaşıma sokulduğu kamusal alanı tasvir edeceğim. Post-Fordist ekonomik merkezin bu üretim ve dolaşımda nasıl son derece aktif bir rol oynadığını göreceğiz. İmgelerin ortaya çıktığı atmosferi tasvir eden ve entegrasyona karşı muhalefetin temel noktalarını belirten bu bölüm, ampirik bölümler için bir giriş bölümü olacak. İzleyen iki bölümde, Hıristiyan Milliyetçiliğinin imgelerini, hem tek tek hem de birbirleriyle ilişki veya diyalog içinde daha yakından inceleyeceğim. Şu soruları soracağım:“imgelerde Polonya'nın Avrupa ile entegrasyonu nasıl sunulmaktadır?”ve“bu konuda hangi eleştiriler ifade edilmektedir?”;“imgelerde kamuoyuna özel yaklaşımlar ve görüşler telkin etmek üzere ne tür teknikler kullanılmıştır?”ve“bu yaklaşımlar ve görüşler hangi formlar veya tarzlarda ifade edilmiştir?”Bu soruları ters yüz ederek, imgelerin bize Hıristiyan Milliyetçileri ve günümüz Polonya'sındaki toplumsal ve siyasal ortamı içinde pozisyonları hakkında neler söylediklerini sorduğum Bölüm 6'da tartışmalarımızı sonuçlandıracağız. Bu soru Polonya üye ülkelerden biri haline gelirken Hıristiyan Milliyetçilerin AB'ye yönelik olası pozisyonlarını ileri sürmek için geliştireceğim geçici çerçevenin temelini de oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Poland's integration into the European Union (EU) is a muIti-faceted topic causing deep disagreements and ambivalence in society. The euphoria of the 1989 revolution,which was frequently implied by the media and the political elites with the slogan“return to Europe”soon paved the way to the critiques of the integration. These critiques have mainly been expressed by the 'Christian Nationalists'', composed of a diverse range of factions, from political parties and grassroots organizations to some clergy of the Roman Catholic Church that opposed the European integration on the basis of religious and nationalist sentiments and values. The Polish Negotiation Committee and the EU authorities reached an agreement on the terms of Polish accession on 13 December 2002, leaving a national referendum as the final step before integration. The referendum was thus the culmination of the debate over accession, and the months leading up to it saw a dramatic increase in the scope of campaigning. By the eve of the referendum,the atmosphere had become volatile with the bombardment of the images appearing in all stripes of media, such as billboards, posters, hand-outs, leaflets, pins, mugs, stickers, hats, banners, social activities and the political meetings. These images strove to voice opinions about the issue as often and loudly as possible, flowing throughout the territories of public and discursive spaces like nomadic tribes, continually searching for a place to settle. These opinions were mainly framed by the competing ideologies of pro- and anti-integration,the latter being forged and driven by the Christian Nationalists. While the pro-integration ideology presented the integration and the EU as a benefit and an opportunity for Poland,the anti-integration ideology portrayed the EU as a vicious enemy and a great danger to the very identity and sovereignty of Poles, and the integration as leading to the dissolution and demolition of the Polish nation. In these representations of the issue, the images of the past were frequently recalled and recomposed, elements of the Polish national mythologies were seized and displayed, and various advertising images, photo-montage images,and graphics were generated. Through these images numerous myths of the integration were formed, in which the historical myths were seized, and symbols and signifiers from various contexts were associated with each other. It is these myths, through which the ideologies 'operate' and spread their truths and visions of Poland's European integration, which are the main focus of this work. The hypothesis of this work is that styles of expressions and myths are formed and develop in a dialogic and dialectical relationship with the social environment in which they appear. That is to say,the images we will analyze both reflect and contribute to the social environment of the present-day Poland. Particular emphasis will be placed on the myths of the Christian Nationalists. The first chapter will develop this interactive and constructive model for analysis of the production as well as the utterances of the images. To do so,I will mainly combine Roland Barthes's account of myth with Mikhail Bakhtin's study of utterance of meaning,which, he argues, takes place in a dialogical relationship with social and historical discourses coexisting together. In the second chapter, I will therefore give a brief account of the historical factors, including Polish national mythologies, which play an important role in the discourses of the European integration, the production of the images, and the utterances of these images. In addition to this, I will present a picture of present-day Poland and the transformations which it has undergone since the collapse of Communism in 1989. In this picture I will mainly include the social and political aspects of these transformations, the developing media and advertising sectors, the changing perceptions of the EU, and the position of the Roman Catholic Church towards the European integration. This chapter will equip us with the necessary background information about Polish national identity, and its trajectory of opposition that has become a style of expression of Polish nationalism. This old style of expression today drives the opposition of Christian Nationalists against the EU. In chapter 3 I will sketch out the public space in which images were produced and circulated in advance of the referendum. We will see how the post-Fordist economic core played a very active role in this production and circulation. This chapter, describing the atmosphere in which the images were seen and noting the main points of opposition against the integration, will be an introductory chapter for empirical chapters. In the following two chapters, I will scrutinize the images of the Christian Nationalists much more closely, both individually and in relation or dialogue with each other. I will ask the following questions: "how is the European integration of Poland presented in these images?' and 'what criticisms of this issue are articulated?'; 'what kind of techniques are employed in the images to imbue the public with particular attitudes and opinions?' and 'in which forms or styles are these attitudes and opinions expressed?' We will conclude our discussions in chapter 6, in which I will reverse these questions and ask what the images tell us about the Christian Nationalists, and their positions within the social and political environment of present-day Poland. This question will also be the basis of the tentative framework that I will develop to suggest possible positions for the Christian Nationalists towards the EU when Poland becomes one of the member countries.