Bilgi sistemlerinde yazılım kalitesi ve Türkiye uygulaması
Software quality at information systems and Turkey case
  1. Tez No: 824432
  2. Yazar: MUSTAFA KESKİNKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBKAT KAÇTIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Yönetim Bilişim Sistemleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Management Information Systems
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bilgi sistemlerinin hayatımızın her alanına girmesiyle yazılımlara olan bağımlılığımız sürekli artmaktadır. Sağlık, ekonomi, eğitim, haberleşme, yönetim, savaş savunma sistemleri gibi önemli alanlarda kullanılan bilgi sistemleri yazılımlardan oluşmaktadır. Dolayısıyla bilgi sistemlerini oluşturan yazılımların sağlam ve güvenilir olması çok önemlidir. Sağlam ve güvenilir bir yazılım için yazılım mühendisliğinin gerektirdiği tüm uygulamaları bir araya getiren faaliyet yazılım kalite yönetimidir. Geçmişte iyi bir kalite ve güvence yönetimi olmayan sektörün geliştirdiği yazılımlar ciddi zaman, emek ve para kayıplarına neden olmuştur. Bundan dolayı yazılım kavramı ile birlikte yazılım kalite ve güvencesi de yaşamsal öneme sahip birer öğe olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada önce yazılımda kalite konusuna bağlı olarak süreç odaklı kalite yaklaşımına değinilmiştir. Sonra yazılım dünyasının en önemli konusu olan kalite ve güvence sorununa çözüm üretmek için geliştirilen süreç iyileştirmeye dayalı yazılım kalite yönetimi ele alınmıştır. Bu bağlamda önde gelen yazılım kalite modellerinden biri olan CMMI-DEV v1.2'ye odaklanılmıştır. Özellikle yazılım sektörümüz için uygun bir başlangıç olan Olgunluk Düzeyi-2 üzerinde durulmuş ve bu düzeydeki süreç iyileştirme çalışmalarını içeren anahtar süreç alanları açıklanmıştır. Uygulama olarak, Türkiye'de iki teknokentte faaliyet gösteren yazılım firmalarında CMMI-DEV v1.2 Olgunluk Düzeyi-2'ye göre SCAMPI C sınıfı bir yazılım kalite değerlendirmesi yapılarak firmalar üzerinden sektörün süreç-kalite durumu belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our dependence on software is constantly increasing as information systems enter every aspect of our lives. Information systems used in important fields such as health, economy, education, communication, management, war defense systems consist of software. Therefore, it is very important that the software that makes up the information systems is robust and reliable. The activity that brings together all the applications required by software engineering for a robust and reliable software is software quality management. In the past, the software developed by the industry, which did not have a good quality and assurance management, caused serious loss of time, effort and money. Therefore, along with the concept of software, software quality and assurance appear as vital elements. In this study, firstly, the process-oriented quality approach is mentioned regarding the issue of quality in software. Then, software quality management based on process improvement, developed to provide solutions to the quality and assurance problem, which is the most important issue in the software world, is discussed. In this context, we focused on CMMI-DEV v1.2, one of the leading software quality models. Maturity Level-2, which is a suitable start especially for our software industry, is emphasized and key process areas that include process improvement studies at this level are explained. As an application, a SCAMPI C class software quality assessment was made according to CMMI-DEV v1.2 Maturity Level-2 in software companies operating in two technoparks in Turkey, and the process-quality status of the sector was tried to be determined through the companies.