Creating a new maritimization model with a holisticand cognitive approach
Bütünsel ve bilişsel yaklaşımla yenı bir denizcileşme modelioluşturmak
  1. Tez No: 824438
  2. Yazar: DENİZ MEHMET IRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM HELVACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Denizler ve okyanuslar tarihsel süreç boyunca insanoğluna birçok fayda sağlamıştır. Bu fayda 15 yüzyıldan sonra coğrafi keşifler ve endüstriyel devrimin etkisiyle üst düzeye çıkmış ve devletlerin birçok anlamda güç kazanmasında önemli roller oynamıştır. Bu faydanın getirdiği farkındalık ile birlikte akademisyenler ve devlet adamları denizcilik gücü ve deniz gücü gibi kavramlar üzerine çalışmalar yapmışlardır. Bu çalışmalar 20 yüzyılın ikinci yarısına kadar sosyal bilimler perspektifinden ele alınmış ve kavram tanımları ile bu kavramların anlaşılmasında bir ortak anlayış oluşmamıştır. Model yaklaşımı ile ele alınan denizcilik modelleri ise hiyerarşik bir bakış açısı ile ele alınmıştır. Ayrıca modelleri oluşturan kavramların denizciliğin gelişen doğasına göre yenilenmemiş olduğu görülmüştür. Buna ek olarak denizcilik gücünü oluşturan kavramların önem sıralamasına ilişkin olarak da bir çalışma yapılmamış ve denizcileşme kavramı denizcilik gücü literatüründe tanımlanmamıştır. Oysa günümüzde denizleri tüm alt kavramları ile bütüncül ve bilişsel olarak kullanan devletlerin denizlerden sağladığı fayda dikkate alındığında denizcileşme süreçlerinin etkin yönetilmesinin hayati olduğu görülmektedir. Bu kapsamda, bu tezde denizciliğin çağın gereklerine uygun olarak denizcilik gücünün tüm alt alanların içerecek şekilde yeni bir input-output modeli tasarlanmış ve denizcileşme (maritimization) kavramı tanımlanmıştır. Denizcileşme modeli oluşturulurken, denizcilik gücünün tüm alt alanlarının birbirini etkileyen doğası göz önüne alınarak bütüncül, 3-katmanlı ve bilişsel yaklaşımlar esas alınmıştır. Modelin bütüncül ve bilişsel olarak oluşturulması için 20 kişiden oluşan denizcilik alanı uzmanlarına anket uygulanmıştır. Anket sonuçlarına istinaden model bilişsel olarak tasarlanmış ve denizcilik gücünü oluşturan alt elementlerin birbirine olan etki düzeyi ile önem derecesi ortaya konulmuştur. Tezin ikinci kısmında ise Faktör Analizi yöntemi ile oluşturulan yeni modelin ana elementlerinin doğruluğu test edilmiş ve tüm elementlerin önem düzeyi ikinci bir metot ile değerlendirilmiştir. Yapılan her iki çalışmanın sonuçları karşılaştırılmış ve denizcilik gücünü oluşturan elementlerin önem dereceleri uzmanların birikim ve anlayışlarına göre değişlik gösterse de tüm elementlerin birbirine etki ettiği sayısal bir bakış açısı ile ortaya konulmuştur. Bu model uzmanlar ve akademisyenler için denizcilik gücünün tüm alt alanlarını bir model içerisinde gözlemleme şansı sunmaktadır. Ayrıca, tezde açıklanan 3 katmanlı, bütüncül ve bilişsel yaklaşım, politikacılara, denizcilik kurumları ve yöneticilerine denizcilik gücünü daha önce ortaya konulmamış bir bakış açısıyla bütüncül bir şekilde stratejik bir yönetim perspektifiyle yönetebilmeleri için ideal bir yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Oceans and seas have provided many benefits to humanity throughout history. These benefits were maximized after the 15th century with the impact of geographical discoveries and the Industrial Revolution and have played an important role in the acquisition of power by states in many ways. In recognition of these benefits, the study of concepts such as sea power and maritime power has been the focus of scholars and political leaders. These studies were approached from a social science perspective until the second half of the 20th century, and a common understanding of definitions and concepts did not emerge. Maritime models treated with the model approach are born with a hierarchical perspective. In addition, it has been observed that the concepts that make up the models have not been renewed according to the evolving nature of the maritime sector. Furthermore, no study has been carried out to rank the importance of the concepts that make up maritime power, and the concept of maritimization has not been defined in the literature on maritime power. In this context, a new input-output model has been designed in this thesis to include all sub-fields of maritime power in accordance with the contemporary requirements of the sea, and the concept of maritimization has been defined. A questionnaire has been applied to 20 maritime experts to develop the model holistically and cognitively. Based on the results of the questionnaires, the model is designed cognitively and the level of influence and importance of the sub-elements that constitute maritime power is revealed. In the second part of the thesis, the accuracy of the main elements of the new model created by the factor analysis method is tested and the level of importance of all the elements is evaluated by a second method. The results of both studies are compared, and it is observed from a quantitative point of view that although the levels of importance of the elements that create maritime power vary according to expert knowledge and understanding, all the elements influence each other. This model allows experts and academics to consider all elements of maritime power within one model. Furthermore, the three-layered, holistic and cognitive approach provides a way for maritime organizations and managers to manage maritime power holistically from a strategic management perspective.