Savaş sonrası Musul eski kentte bir ekolojik kentsel dönüşüm
An ecological urban transformation in Mosul old city after the war
- Tez No: 824449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR SULTAN QURRAIE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Musul Eski Kenti'nin Meydan Mahallesi'nde gerçekleştirilecek ekolojik kentsel dönüşüm çalışmaları, sürdürülebilir yaşamın sağlanması, yeniden evlerin inşa edilmesi ve korunması hedeflenmektedir. Bu dönüşüm süreci, bölgedeki yıkılan veya zarar gören yapıların restore edilmesi veya yeniden inşa edilmesini içermektedir. Restorasyon çalışmaları, bölgenin tarihi ve kültürel mirasının korunmasını ve Meydan Mahallesi'nin estetik değerinin yeniden kazanılmasını amaçlamaktadır. Ayrıca, çevre dostu malzemelerin kullanılması ve enerji verimliliği standartlarına uygun olarak yapıların inşa edilmesi, enerji tüketiminin azaltılmasına ve çevresel etkinin düşürülmesine yardımcı olacaktır. Güneş panelleri, bu dönüşüm sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Yeniden inşa edilen veya restore edilen evlere güneş panelleri kurulması, güneş enerjisinden elektrik üretimini sağlayacaktır. Bu, çevre dostu ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak sürdürülebilir bir enerji sağlamaktadır. Güneş panelleri, evlerin enerji ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılabilecek ve böylece fosil yakıtlara olan bağımlılık azaltılabilecektir. Dönüşüm süreci ayrıca korunması gereken değerleri de göz önünde bulunduracaktır. Musul Eski Kenti'nin Meydan Mahallesi, tarihi ve kültürel açıdan zengin bir bölgedir. Bu nedenle, dönüşüm çalışmaları sırasında korunması gereken tarihi ve kültürel değerlerin büyük önem taşıması gerekmektedir. Restorasyon çalışmaları, bu değerleri koruyarak geçmişin izlerini gelecek nesillere aktarmayı hedeflemektedir. Yeni evlerin tasarımı, insanların ihtiyaçlarını karşılamayı ve konforlu bir yaşam alanı sunmayı amaçlamaktadır. Evlerin iç mekanları, işlevsellik ve rahatlık açısından planlanarak, sakinlerin günlük yaşamlarını kolaylaştıracak unsurları içerecek şekilde düzenlenmektedir. Sürdürülebilir bir yaşamı sağlamak için çevresel faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Atık yönetimi ve geri dönüşüm faaliyetleri, çevre kirliliğini azaltmak için önem taşımaktadır. Su yönetimi, su kaynaklarının sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını ve su tüketiminin azaltılmasını hedeflemektedir. Yeşil alanların ve parkların oluşturulması, doğal yaşamı desteklerken aynı zamanda insanlara rahatlık ve rekreasyon alanları sunmaktadır. Sonuç olarak, Musul Eski Kenti'nin Meydan Mahallesi'ndeki ekolojik kentsel dönüşüm çalışmaları, sürdürülebilir yaşamın sağlanması, yeniden evlerin inşa edilmesi ve korunması, güneş panellerinin kullanılması, çevresel faktörlerin göz önünde bulundurulması gibi önemli unsurları içermektedir. Bu çalışmalar, çevresel sürdürülebilirlik, enerji verimliliği, atık yönetimi, su yönetimi ve korunması gereken değerlerin gözetilmesi gibi hedefleri gerçekleştirmek için akademik açıdan önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Ecological urban transformation efforts in the Square Neighborhood of the Old City of Mosul aim to achieve sustainable living, the reconstruction and preservation of homes. This transformation process involves the restoration or reconstruction of structures that have been damaged or destroyed in the area. Restoration efforts are aimed at preserving the historical and cultural heritage of the region and restoring the aesthetic value of the Square Neighborhood. Additionally, the use of eco-friendly materials and construction according to energy efficiency standards will help reduce energy consumption and lower environmental impact. Solar panels play a significant role in this transformation process. Installing solar panels on rebuilt or restored homes will enable electricity generation from solar energy. This provides sustainable energy as an environmentally friendly and renewable energy source. Solar panels can be used to meet the energy needs of homes, thus reducing dependence on fossil fuels. The transformation process will also consider values that need to be preserved. The Square Neighborhood of the Old City of Mosul is a rich area from a historical and cultural perspective. Therefore, it is of great importance that historical and cultural values that need to be preserved are taken into account during the transformation efforts. Restoration work aims to pass on the traces of the past to future generations by preserving these values. The design of new homes aims to meet the needs of people and provide a comfortable living space. Interior spaces of homes are planned for functionality and comfort, incorporating elements that will facilitate residents' daily lives. To ensure sustainable living, environmental factors must also be considered. Waste management and recycling activities are crucial for reducing environmental pollution. Water management aims to use water resources sustainably and reduce water consumption. The creation of green spaces and parks supports natural life while providing comfort and recreational areas for people. In conclusion, ecological urban transformation efforts in the Square Neighborhood of the Old City of Mosul encompass important aspects such as ensuring sustainable living, reconstructing and preserving homes, using solar panels, and considering environmental factors. From an academic perspective, these efforts are significant in achieving goals related to environmental sustainability, energy efficiency, waste management, water management, and the preservation of cultural values.