International competitive strategies of the seaports by the example of İzmir port
İzmir limanı örneği üzerinden deniz limanlarının uluslararası rekabet stratejilerine bakış
- Tez No: 824448
- Danışmanlar: PROF. DR. BODO ABEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universität Hamburg
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Uluslararası ticaret faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine imkan verdiklerinden dolayı deniz limanları en önemli ekonomik yapıları teşkil etmektedir. Deniz limanları bu nedenle çok fazla rekabetle karşı karşıya kalmakta ve uluslararası deniz ticareti arenasında geride kalmamak için kendilerini sürekli olarak geliştirme ihtiyacı duymaktadır. Türkiye'nin en önde gelen deniz limanlarından bir tanesi olan İzmir Limanı, bu Pazar sektöründeki en son gelişmelere ayak uyduramadığından dolayı ve buna ek olarak kamu kuruluşları tarafından yatırım alamadığından dolayı rekabet gücünü kaybetmeye başlamıştır. Bu nedenle bu çalışmada, İzmir Limanınn rekabetçi gücü, içinde bulunduğu koşullar ve bölgedeki rakipleri dikkae alınarak incelenmiştir. Doğal olarak korunaklı bir liman olan, tarımsal ve endüstriyel bölgelere yakın bir konumdaki İzmir Limanının coğrafi konumu, demiryollarının ve otoyolların limana kadar inşa edilebilecek olması potansiyeli ile birlikte karma taşımacılık imkanları sağlamaktadır. Denizcilik organizasyonları, nakliye komisyoncular ve acenteler ile olan tarihi ticari ilişikileri İzmir Limanı için rakiplerine karşı önemli rekabet avantajları sunmuştur. Buna ek olarak, gümrük müdürlüğü ve sigorta gibi İzmir Limanı çevresinde bulunan resmi kuruluşlar köklü bir mesleki prosedüre ve engin deneyime sahiptir ve dolayısıyla, İzmir Limanına yönelik artıları teşkil etmektedir. Liman idaresinin durumu ve altyapısal eksiklikler, kamusal hizmet sağlayan bir liman olmasından kaynaklanan bürokratik engeller, doğrudan şehrin içerisinde yer alması, dar bir gelişim alanına ve sıkışıklığa sahp olması, büyük gemiler için yeterli manevra derinliğine sahip olmayışı, limana yeterli düzeyde yatırım yapılmaması, eski ekipmanlar, otomatikleştirilmiş sistemlerin göz ardı edilmesi ve demiryolu ve otoyol bağlantılarının yetersizliği İzmir Limanına ilk bakışta göze çarpan en önemli sorunları arasında yer almaktadır. BU bağlamda, İzmir Limanının faaliyetlerininn ve yönetiminin etkinliği geliştirilmeli ve limanın geliştirilmesi için yeni yatırımlar yapılmalıdır. Dünyanın önde gelen birçok limanının özelleştirilmiş olduğu gerçeği de göz önünde tutulduğunda, İzmir Limanı kendisini kaynaklarına ve kapasitesine göre konumlamalı ve spesifik bir kargo türüne yönelik olarak hizmet sunmaya odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Seaports are the most important economic structures by allowing the occurrence of international trade activities. They have therefore faced huge competition and are in constant need to develop themselves in order not to remain behind in the international marine trade arena. The Izmir Port which is one of the prominent seaports of Turkey has started to lose its competitiveness due to not keeping pace with the latest developments in this market sector and also due to the lack of investments made by the public authorities. Therefore the competitiveness of the Izmir Port has been investigated in this study by considering its conditions and rivals in the region. The geographical location of Izmir Port, being a natural sheltered port, close to the agricultural and industrial districts, with development potential of the railways and highways up into the port provides possibilities for intermodal transportation. Historical commercial relationships with maritime organizations – lines, freight forwarders and agencies - have been found as important competitive advantages of the Izmir Port against its competitors. Furthermore the official institutions and other private organizations around the Izmir Port like the customs department and insurance have an established professional procedure and great experiences. So they are also pros for the Izmir Port. The most important problems of the Izmir Port are caused by the status of port authority and infrastructure shortages; bureaucratic obstacles due to being a public service port, being located directly in the city, having a narrow development area and congestion, lack of berth depth for the large vessels, lack of port investments, ageing equipments, neglecting automated systems, as well as the insufficiency of the railway and highway connections are the first noticeable issues of Izmir Port. In this regard the efficiency of the Izmir Port`s operations and management should be improved and new investments for the development of the port should be considered. Considering also the specialization of many seaports in the world, Izmir Port should position itself according to its resources and capacities and focus on a specific type of cargo service.