Sağlıklı genç yetişkinlerde kendi kendine ve fizyoterapist tarafından yapılan üst ekstremite nöral mobilizasyonunun reaksiyon zamanına akut etkisinin incelenmesi
An investigation of the acute effect of self and physiotherapist-performed upper extremity neural mobilization on reaction time in healthy young adults
  1. Tez No: 824467
  2. Yazar: SEREN SEVİNÇLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN TUĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma nöral mobilizasyonun sağlıklı genç yetişkinlerin reaksiyon zamanı üzerindeki akut etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 21,75±2,2 yıl olan toplam 120 üniversite öğrencisi dâhil edildi. Katılımcılar, Ulnar, Median ve Radial sinir mobilizasyonlarının uygulandığı kendi kendine mobilizasyon (Grup 1), kendi kendine plasebo mobilizasyon (Grup 2), fizyoterapist tarafından yapılan mobilizasyon (Grup 3) ve fizyoterapist tarafından yapılan plasebo mobilizasyon (Grup 4) grubu olmak üzere 30'ar kişiden oluşan 4 gruba ayrıldı. Reaksiyon zamanını değerlendirmek için SWAY mobil uygulaması kullanıldı. SWAY mobil uygulaması ile ilk ölçümleri alınan katılımcıların dominant olarak kullandıkları üst ekstremitelerine ardışık olarak Ulnar, Median ve Radial nöral mobilizasyonlar 5 sn'lik 5 tekrarla uygulandı. Hemen ardından SWAY mobil uygulaması ile son ölçümleri alındı. Gruplar arası verilerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, grup içi öncesi sonrası verilerin karşılaştırılmasında Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskall Wallis testi kullanıldı. Her grubun demografik özelliklerinin ve ölçülen reaksiyon zamanının başlangıçta benzer olduğu ve gruplar arası farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study planned to investigate the acute effect of neural mobilization on reaction time in healthy young adults. A total of 120 university students with a mean age of 21.75±2.2 years were included in the study. The participants were divided into four groups of 30 participants each: self-mobilization (Group 1), self-placebo mobilization (Group 2), mobilization by a physiotherapist (Group 3), and placebo mobilization by a physiotherapist (Group 4) groups in which radial, median and ulnar nerve mobilizations performed. SWAY mobile application was used to evaluate the reaction time. Ulnar, Median and Radial neural mobilization were applied to the dominant upper extremities of the participants whose first measurements were taken with the SWAY mobile application with five repetitions of five seconds. Immediately afterward, the final measures were taken with the SWAY mobile application. Mann-Whitney U test was used for comparisons between groups, Wilcoxon Signed Rank Test was used for comparisons between groups, and Kruskall Wallis test was used for comparisons between groups. It determined that demographic characteristics and measured reaction time for each group were similar at the beginning and the difference between the groups was not statistically significant (p>0.05).