Ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumları: Bir olgubilim çalışması
Attitudes of secondary school students towards physical education and sports lesson: A phenomenological study
  1. Tez No: 824466
  2. Yazar: NAZLI ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarını derinlemesine aydınlatmaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseniyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu, araştırmaya gönüllü olarak katılan 6 erkek ve 6 kadın olmak üzere toplamda 12 ortaöğretim öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacılar tarafından uzman görüşleri alınarak hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada elde veriler içerik analiziyle çözümlenmiştir. İçerik analizi sürecinde, öğrencilerle gerçekleştirilen görüşme kayıtları yazılı metne dönüştürülmüş, metin birçok defa okunduktan sonra anlamlı birimler kavramlarla kodlanmış, elde edilen kodlar benzerliklerine göre temalar altında toplanmıştır. Analiz sonuçları, öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişime katkı sağladığına, öz-düzenleme becerisi kazandırdığına, kültür oluşturduğuna, sağlığı geliştirdiğine ve farkındalık oluşturduğuna yönelik olumlu düşüncelere sahip olduklarını; genel olarak olumlu hisler beslediklerini ve bu doğrultuda beden eğitimi ve spor ders saati, tesis ve malzeme imkanlarının artırılmasına yönelik önerilerinin bulunduğunu göstermiştir. Buna karşın, nadir de olsa sakatlanma riski gibi faktörler sebebiyle öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik olumsuz düşünceleri de bulunmaktadır. Sonuç olarak, öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumları olumludur ve tutumlarının temelinde beden eğitimi ve spor dersiyle ilgili deneyimleri yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to clarify the attitudes of secondary school students towards physical education and sports lesson in depth. The research was conducted with phenomenological design, one of the qualitative research methods. The study group consisted of a total of 12 secondary school students, 6 male and 6 female, who voluntarily participated in the study. A semi-structured interview form prepared by the researchers based on expert opinions was used as data collection tool. The data obtained in the study were analyzed by content analysis. In the content analysis process, the interview records with the students were converted into written text, the text was read many times, meaningful units were coded with concepts, and the codes were grouped under themes according to their similarities. The analysis results showed that the students have positive thoughts towards physical education and sports lesson as it contributes to physical, mental, emotional and social development, provides self-regulation skills, creates culture, improves health and creates awareness; they have positive feelings in general and in this direction, they have suggestions for increasing physical education and sports lesson hours, and facilities and material opportunities. On the other hand, even though it is rare, students also have negative opinions towards physical education and sports lesson due to factors such as the risk of injury. In conclusion, students' attitudes towards physical education and sports courses are positive and their attitudes are based on their experiences with physical education and sports lesson.