Mininet kullanılarak yazılım tanımlı kablolu ve kablosuz ağların performans analizi ve uygulaması
Implementation and performance analysis of software defined networks(wired and wireless) using mininet
  1. Tez No: 824527
  2. Yazar: RUYA JAAFAR HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT İSKEFİYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojileri dünyasında, mobil,bulut bilişim ve büyük veri gibi trend olan günümüz internet teknolojileri, yüksek bant genişliği, hızlı erişebilirlik, dinamik yönetim gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Ancak geleneksel ağların bu eksikliklerinden dolayı ağ cihazları mevcut görevler icra etmede hem zorlanmaktadır hem de hata eğilimleri fazladır. Son zamanlarda gelecek için en umut verici çözümlerden biri yeniden yapılandırma ve bakım gibi gereksinimler içeren büyük ve kompleks ağlar için önerilen yazılım tanımlı ağlar kavramıdır. SDN, ağ iletim cihazlarının (yönlendirici/anahtar cihazı) kontrol ve veri düzlemlerini birbirinden ayırarak bu cihazların akış tabloları üzerindeki kurallara göre iletim yapmasını sağlayan teknolojidir. Kontrol düzlemi tüm ağı bir dizi kurallar kümesi eşliği ile yöneten merkezi bir kontrolör ile temsil edilir, fakat tek bir kontrolörün kullanılmasında olası bir arıza esnasında altyapının kontrolü ve ağın esnekliğinde sıkıntılar oluşabilir, bu yüzden bir çok kontrolör tercih edilir. Kablolu iletim ortamlarında SDN'in uygulanması, ağ operatörlerine ve araştırmacılara ağ kaynaklarının kolay yönetimi ve esnek yapılandırma gibi önemli ve değerli özellikler sunmasından dolayı, kullanıcılar ve üreticiler tarafından SDN mantığının kablosuz iletim ortamlarında nasıl uygulanabileceği sorusunu ortaya çıkarmıştır. Bu doğrultuda sinyal zayıflaması, kanl tahmini ve bağlantı izolasyonu gibi sorunlara çözüm getirebilen kablosuz yazılım tanımlı ağ (SDWN) kavramı geliştirilmiştir
Özet (Çeviri)
In the world of information and communication technologies (ICT),the up-andcoming trends like (mobile, cloud and big data) are imposing new challenges for coming internet technologies where the high bandwidth, ever-present accessibility and dynamic management exist.however the dependency of traditional networks on the manual configuration for network devices made it very error prone and hard task to accomplish. Recently one of the most hopeful solutions for future is software defined networks (SDN) which considered important technology for the management of complex and large scale networks which requires repolicing and reconfiguration between whiles. SDN achieves the reconfiguration easily by decoupling the data plane from control plane which enables the network devices (switches/ routers) to easily forward the packets depending on the flow table rules set by control plane. Where the control plane is represented by logically centralized controller that manages the whole network by a set of policy rules but in the same time it's main concern is the single point failure which affect the network availability. However the ability of controlling a shared infrastructure layer by multiple controllers enabled scalable and independent networks. The implementation of SDN in the wired domain record a significant and valuable features that is most needed by network operators and researchers like flexible network configuration and managing the network resources easily. All these promising features lead the users and vendors to think about the opportunities to implement the SDN technology in wireless domain by presenting (SDWN) approach and studying the chances of wireless software defined networks to deal with wireless domain concerns like signal fading, channel estimation and link isolation.