Muhammed B. Ebîbekir hayatı ve siyasî faaliyetleri
Muhammad B. Ebibekir's life and political activities
- Tez No: 824526
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ KAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Raşid halifeler devri İslam tarihinde önemli dönemlerden biridir. Bu zaman dilimi Hz. Peygamber'den sonraki dönemi kapsaması yönüyle dikkat çekici örnekleri barındırmaktadır. Bu dönemde yaşanan bazı gelişmeler sonraki devirlere etki etmiştir. Tezimize konu olan Muhammed b. Ebîbekir Raşid halifeler dönemini resmetmesi yönüyle önemlidir. Onun yaşamış olduğu zamanda değişik gelişmeler yaşanmış, bu dönem İslam tarihinde kırılma noktası sayılabilecek Hz. Osman'ın şehadetine sahne olmuştur. Hz. Osman'ın şehadetine giden yolda yaşı genç olmasına rağmen Muhammed b. Ebîbekir kritik rol üstlenmiştir. Muhammed b. Ebîbekir genç yaşta Mısır valisi olarak atanmıştır. Mücadeleci yapısıyla ön plana çıkan Muhammed siyasi tercihleri nedeniyle farklı mücadelelerin içinde olmuş, üvey babası Hz. Ali tarafında yer almıştır. Özellikle Sıffîn savaşında Hz. Ali'nin emriyle ablası Hz. Aişe'yi emniyetli bir şekilde savaş meydanından uzaklaştırmıştır. Onun mücadeleci yapısı adının Hz. Osman'ın katilleri anılmasının sağlamış, halifenin şehadetinin ardından yaşananlar Muhammed'in feci şekilde ölümüne sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
The era of the Rashid Caliphs is one of the important periods in Islamic history. This time period is It contains remarkable examples as it covers the period after the Prophet. Some developments in this period had an impact on subsequent periods. The subject of our thesis is Muhammad b. Ebîbekir is important in that he depicts the period of the Rashid caliphs. Various developments took place during his lifetime and this period can be considered a breaking point in the history of Islam. It was the scene of Hz. Osman's martyrdom. On the way to Hz. Osman's martyrdom, Muhammad b. Ebîbekir played a critical role. Muhammad b. Ebîbekir was appointed governor of Egypt at a young age. Muhammad, who stood out with his combative nature, was involved in different struggles due to his political choices and his stepfather, he sided with Hz. Ali. Especially in the Battle of Siffin. By the order of Hz. Ali, his sister he took Hz. Aisha safely away from the battlefield. His combative nature is the reason why his name is the murderers of Hz. Osman ensured that he was commemorated and what happened after the martyrdom of the Caliph caused Muhammad's terrible death.