Management tool support for software aquisition and information systems outsourcing projects for Turkish land forces command.
Kara kuvvetleri komutanlığı yazılım ve bilgi sistemleri tedarik projeleri için yönetim aracı desteği
- Tez No: 824528
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, küresel anlamda tüm tedarik projelerinin yönetilmesi, takip edilmesi ve planlanmasında kullanılan yazılım tedarik modellerini ve yönetim araçlarını gözden geçirmektedir. Ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) için bir proje yönetim aracının gereksinimleri ele alınmaktadır. KKK.lığı için uygun bir proje yönetim aracının özellikleri, Bilgi Sistemleri D.Bşk.lığı personelinin görüşleri üzerinden belirlenmektedir. KKK gereksinimleri doğrultusunda seçilen araçların değerlendirilmesinin ardından en iyi seçenek sunulmaktadır. Daha sonra, mevcut KKK tedarik süreci gereksinimleri doğrultusunda aracın etkili kullanımı için bir arayüz modülü geliştirilmektedir. Son olarak, çalışma değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis reviews the software acquisition models and management tools used for managing, tracking and planning the acquisition projects all around the world. Then the requirements of Turkish Land Forces Command (TLFC) for a project management tool are considered. Features of a project management tool that is suitable for TLFC are determined through the ideas of TLFC personnel of IS department. After evaluation of selected tools through the requirements of TLFC the best one is presented. Then an interface module is developed through the requirements of the current acquisition process of TLFC for effective usage of the tool. Finally the study is evaluated.