COVID-19 pandemi sürecinde tarım politikalarının üreticiler açısından değerlendirilmesi: Ankara ili Beypazarı ilçesi araştırması
Evaluation of agricultural policies by farmers in the COVID-19 pandemic process: Ankara province Beypazarı district research
  1. Tez No: 824610
  2. Yazar: CANSU KADAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER ATASEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünya, birçok ülkeyi ve neredeyse tüm sektörleri etkileyen COVID-19 salgını nedeniyle küresel bir krizle karşı karşıya kalmıştır. Bu çalışma, pandemi sürecinde Ankara'nın Beypazarı ilçesindeki tarım politikalarını değerlendirmeyi, sorunları tespit etmeyi ve üretime yönelik önerilerde bulunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, üreticilerin sosyoekonomik özelliklerini, tarımsal üretimi etkileyen faktörleri, pazarlama yapılarındaki değişimi ve bilgi düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçlara ulaşmak için Beypazarı'nda yoğun üretim yapılan 10 köyden Tesadüfi Tabakalı Örnekleme Yöntemi ile 77 işletme seçilmiştir. Anketler yüz yüze görüşmelerle gerçekleştirilmiş, pandemi sürecinde tarım politikalarının değerlendirilmesine ilişkin veriler toplanmış ve verilerin değerlendirilmesinde Basit Aritmetik Ortalama yöntemi kullanılmıştır. Pandeminin Beypazarı'ndaki üreticiler üzerindeki etkisini ve karşılaşılan sorunları belirlemek için Likert Ölçeği kullanılmıştır. Sonuç olarak, işletmelerde ortalama arazi genişliğinin 158.66 dekar olduğu, üreticilerin %68.33'ünün pandemi döneminde tarımsal destek miktarını yeterli bulduğu, işletmelerin üretim sırasında karşılaştığı en önemli sorunun girdi maliyeti olduğu ve işletmelerin ihtiyaç duyduğu en önemli girdinin sermaye olduğu tespit edilmiştir. Bu dönemde üretimin sürdürülebilirliği için uygulanan sokağa çıkma yasağından muaf tutulma ve faizsiz kredi imkanlarından yararlanma gibi uygulamalar sayesinde tarımsal üretimin kesintiye uğramadan devam ettiği tespit edilmiştir. Araştırma neticesinde elde edilen bilgilere göre, pazarlama zincirindeki aksaklıklara ve döviz kurlarındaki artışlara bağlı olarak artan maliyetlere karşı üreticiler korunmalıdır.
Özet (Çeviri)
The world has faced a global crisis due to the COVID-19 pandemic, affecting many countries and almost all sectors. This study aims to evaluate agricultural policies in the Beypazarı district of Ankara during the pandemic, identify the problems, and make suggestions for production. Also, it aims to determine the socioeconomic characteristics of producers, the factors affecting agricultural production, change in marketing structures, and level of knowledge. To reach these objectives, 77 enterprises were selected from 10 villages where intensive production was carried out in Beypazarı by Random Stratified Sampling Method. Questionnaires were applied to face-to-face interviews, data on the evaluation of agricultural policies during the pandemic were collected, and the Simple Arithmetic Mean method was used to evaluate the data. Likert Scale was used to determine the impact of the pandemic on producers in Beypazarı and the problems faced. As a result, the average land width in enterprises was 158.66 decares, 68.33% of the producers found the amount of agricultural support sufficient during the pandemic, and the most important problem faced by the enterprises during production was the input cost and the most important issue that the enterprises needed was the capital. During this period, it was determined that agricultural production continued without interruption thanks to policies such as being exempted from the curfew imposed for the sustainability of production and benefiting from interest-free credit opportunities. As a result, producers should be protected against disruptions in the marketing chain and increased costs due to increases in exchange rates.