Marmara bölgesi topraklarının toprak sıcaklığı ve toprak nem rejimlerinin belirlenmesi
Determination of soil temperature and soil moisture regimes of marmara region's soils
  1. Tez No: 824641
  2. Yazar: ÖZGÜL ATAKORKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU BOYRAZ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Çevre Mühendisliği, Agriculture, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, Marmara Bölgesi'nde farklı coğrafi özelliklere, iklimsel özelliklere, ekolojik karakterlere ve arazi kullanımlarına sahip olan iller ve ilçelerdeki toprakların Toprak Taksonomisi 'ne göre sınıflandırılmasında kullanılan sıcaklık ve nem rejimlerini belirlemeyi hedeflemiştir. Çalışmanın amacı, Marmara Bölgesi'ndeki toprak sınıflandırmasında genel analizin yetersiz olduğunu ve ilçe bazında yapılan analizin daha doğru sonuçlara ulaşılmasını sağlayacağını kanıtlamaktır. Bu amaçla, uzun yıllara ait sıcaklık, buharlaşma ve yağış verilerinden yararlanılmıştır. Çalışma, Meteoroloji Genel Müdürlüğü İklim Rasatları Verileri kullanılarak Marmara Bölgesi'nde bulunan 11 il ve ilçeye ait 47 meteorolojik istasyonun verileri ile gerçekleştirilmiştir. Bu istasyonlar; Balıkesir (Ayvalık, Bandırma, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Gönen, Manyas), Bilecik (Bozüyük, Bilecik Merkez, Pazaryeri, Söğüt), Bursa (İnegöl, İznik, Gemlik, Karacabey, Keleş, Mustafakemalpaşa, Osmangazi, Yenişehir), Çanakkale (Biga, Bozcaada, Gökçeada, Çanakkale Merkez), Edirne (Enez, İpsala, Uzunköprü), İstanbul (Şile, Çekmeköy, Bakırköy, Kadıköy, Sarıyer), Kırklareli (Babaeski, Lüleburgaz, Vize), Kocaeli (Gebze, Gölcük, İzmit), Sakarya (Adapazarı, Geyve, Karasu, Pamukova), Tekirdağ (Çerkezköy, Çorlu, Malkara, Süleymanpaşa) ve Yalova (Çınarcık, Yalova Merkez)'dır. Toprak sıcaklığı rejimlerinin sınıflandırılmasında 37 ilçenin“Thermic”rejime, 10 ilçenin ise“Mesic”rejime sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, toprak nem rejimlerinin incelenmesi sonucunda 19 ilçenin“Xeric”nem rejimine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, Marmara Bölgesi'nde gelecekte yapılacak arazi kullanım planlamaları ve karar süreçlerinde temel bir veri kaynağı olarak kullanılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the temperature and humidity regimes used in the classification of soils according to Soil Taxonomy in provinces and districts that have different geographical characteristics, climatic characteristics, ecological characteristics and land uses in the Marmara Region. The aim of the study is to prove that the general analysis is insufficient in soil classification in the Marmara Region and that the analysis on the basis of districts will provide more accurate results. For this purpose, long-term temperature, evaporation and precipitation data were used. The study was carried out with the data of 47 meteorological stations belonging to 11 provinces and districts in the Marmara Region using the Climate Observations Data of the General Directorate of Meteorology. These stations are; Balıkesir (Ayvalık, Bandırma, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Gonen, Manyas), Bilecik (Bozüyük, Bilecik Center, Pazaryeri, Söğüt), Bursa (İnegöl, İznik, Gemlik, Karacabey, Keleş, Mustafakemalpaşa, Osmangazi, Yenişehir), Çanakkale (Biga, Bozcaada, Gökçeada, Çanakkale Center), Edirne (Enez, Ipsala, Uzunköprü), Istanbul (Şile, Çekmeköy, Bakırköy, Kadıköy, Sarıyer), Kırklareli (Babaeski, Lüleburgaz, Vize), Kocaeli (Gebze, Gölcük, İzmit), Sakarya (Adapazarı, Geyve, Karasu, Pamukova), Tekirdağ (Çerkezköy, Çorlu, Malkara, Süleymanpaşa) and Yalova (Çınarcık, Yalova Center). In the classification of soil temperature regimes, it was determined that 37 districts had“Thermic”regime and 10 districts had“Mesic”regime. In addition, as a result of the examination of soil moisture regimes, it was determined that 19 districts have“Xeric”moisture regime. This study is aimed to be used as a basic data source in future land use planning and decision processes in the Marmara Region.