İstanbul ilindeki evsizlerin şiddet mağduriyeti yaygınlığı, çocukluk çağı ruhsal travmaları ve şiddet eğilimleri ile ilişkisi
The prevalence of violence victimization of the homeless in Istanbul, its relationship with childhood psychological traumas and violence tendencies
  1. Tez No: 824656
  2. Yazar: KÜBRA AYŞE KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Evsizlik, tüm dünyayı etkisi altına alan bir toplum sağlığı sorunudur (İlhan & Ergün, 2010). Sokağın her türlü tehdidine karşı savunmasız olan evsizler, şiddete çok sık maruz kalmaktadırlar (Akyıldız, 2017). Evsizliğin ortaya çıkmasında önemli bir faktör olarak görülen çocukluk çağında deneyimlenen şiddet mağduriyeti, çocukların psikolojik ve fiziksel problemlere daha açık yetişmesine sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalar kendi çocukluk döneminde şiddete maruz kalan kişilerin, çocuk sahibi oldukları zaman kendi çocuklarına şiddet uygulayabileceklerini göstermiştir (Fıçıcı, 2022). Bu doğrultuda şiddetin bulaşıcı bir özellik taşıdığı görülmektedir (Bayındır, 2010). Hayatını sokakta geçiren evsizlerin şiddet mağduriyet yaygınlığını saptama ve çocukluk çağı ruhsal travmaları ile şiddet eğilimleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarma amacıyla 100 evsiz ile yüz yüze görüşme sağlanmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları Ölçeği ve Şiddet Ölçeği kullanılmıştır. Sonuç olarak, evsiz katılımcıların %66'sının şiddete maruz kaldığı ve Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları Ölçeği ile Şiddet Eğilimi Ölçeği arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
omelessness is a public health problem that affects the whole world (İlhan & Ergün, 2010). The homeless, who are vulnerable to all kinds of threats from the street are frequently exposed to violence (Akyıldız, 2017). The victimization of violence experienced in childhood, which is seen as an important factor in the emergence of homelessness, causes children to grow up more open to psychological and physical problems. Studies have shown that people who were exposed to violence in their own childhood may inflict violence on their own children when they have children (Fıçıcı, 2022). In this direction, it is seen that violence has a infectious feature (Bayindir, 2010). Face-to-face interviews were conducted with 100 homeless people in order to determine the prevalence of violence victimization of homeless people who spend their lives on the street and to reveal the relationship between childhood psychological traumas and violence tendencies. Personal Information Form, Childhood Trauma Scale and Violence Scale were used to collect data in the study. As a result, it was revealed that 66% of the homeless participants were exposed to violence and there was a positive and significant relationship between the Childhood Trauma Scale and the Violence Tendency Scale.