İzole diyabetes mellitus tanılı olgularda sol ventrikül diyastolik disfonksiyonunun evresi ile brain natriüretik peptid (BNP) düzey ilişkisinin hemoglobin a1c ile ilişkisinin analizi
Analysis of the relationship between the stage of left ventricular diastolic dysfunction and brain natriuretic peptide (BNP) level and hemoglobin a1c in cases diagnosed with isolated diabetes mellitus
  1. Tez No: 824664
  2. Yazar: HÜSEYİN KURT
  3. Danışmanlar: UZMAN KEMAL BAŞAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology, Internal diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Daha önceki yapılmış çalışmalarda sol ventrikül diyastolik disfonksiyonunun evresi artıkça plazma BNP düzeyinin artığı belirlenmiştir. Diyabetes mellitus sol ventrikül diyastolik disfonksiyonuna neden olmaktadır, dolayısıyla diyabetes mellitusun plazma BNP düzeyinin artmasına neden olan hastalıklardan biri olduğu bilinmektedir. İzole diyabetes mellitus tanılı asemptomatik diyastolik disfonksiyonu olan diyabetes mellituslu olgular ile diyastolik disfonksiyonu olmayan diyabetes mellitus tanılı olguların plazma NT-proBNP düzeyi ilişkisi incelemek ve diyabet süresi ile NT-proBNP düzeyi arasında bir ilişkinin olup olmadığını incelemektir. Yöntemler: Plazma NT-proBNP düzeyinin artmasına neden olacak olan hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kalp kapak hastalığı, böbrek yetmezliği gibi hastalıkları olmayan en az 5 yıldır diyabetes mellitus tanılı 40 ile 70 yaş arasında bayan-erkek olgulardan kan şekeri, üre, kreatin, iyonlar, hemogram, NT pro-BNP için kan tahlilleri alındı. Kanları alınan olgulara doku doppler ekokardiyografi yapıldı. Olgular diyastolik disfonksiyonu olanlar ve olmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Olgular diyabet süreleri 5-10 yıl ve 10 yıl üzeri olmak üzere iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Previous studies have determined that plasma BNP levels increase as the stage of left ventricular diastolic dysfunction increases. Diabetes mellitus causes left ventricular diastolic dysfunction, so it is known that diabetes mellitus is one of the diseases that causes increased plasma BNP levels. To examine the relationship between plasma NT-proBNP levels in cases with isolated diabetes mellitus with asymptomatic diastolic dysfunction and cases diagnosed with diabetes mellitus without diastolic dysfunction, and to examine whether there is a relationship between the duration of diabetes and NT-proBNP level. Methods: Blood sugar, urea, creatine, ions, hemogram were obtained from male and female cases between the ages of 40 and 70, diagnosed with diabetes mellitus for at least 5 years, who did not have diseases such as hypertension, coronary artery disease, heart valve disease, renal failure that would increase the plasma NT-proBNP level. blood tests were taken for NT pro-BNP. Tissue Doppler echocardiography was performed on the cases whose blood was taken. The cases were divided into two groups: those with and without diastolic dysfunction. The cases were divided into two groups: duration of diabetes 5-10 years and over 10 years.