Gravitation: A text analytics approach to map out the research field
Gravitasyon: Metin analizi yaklaşımı ile bir inceleme
  1. Tez No: 824680
  2. Yazar: GÜLİZ BERFİN KOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bilimsel literatür hızla genişlemektedir. Bu genişleme araştırmacılar genel bir araştırma alanını takip etmesini zorlaştırmaktadır. Bilimsel araştırmaların birçok alanında olduğu gibi, yapay zeka belirli bir araştırma alanındaki gelişimi ve trendler anlamak için de entegre edilebilir. Bu tezde, Gravitasyon ve Genel Görelilik alanı, araştırma alanının haritasını çıkarmak için yapay zeka tabanlı metin analitiği kullanılarak analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The scientific literature is expanding rapidly creating a challenge for individual researchers to follow a general research area. As in many parts of research, AI can be integrated into understanding and flowing the evolution and trends in a given research area. In this thesis, the area of Gravitation and General Relativity is analyzed using AI-based text analytics to map out the research area.