Yozgat ili koyunculuk işletmelerinin biyogüvenlik ve hayvan refahı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the sheep farms for biosecurity and animal welfare in Yozgat province
  1. Tez No: 824685
  2. Yazar: ASLI ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Yozgat ilinde koyun yetiştiriciliği yapan işletmelerin yetiştiricilik özellikleri, genel özellikleri, biyogüvenlik uygulamaları ve hayvan refahı açısından incelenerek değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın materyalini Yozgat ilinde koyun yetiştiriciliği yapan 180 adet işletmeden elde edilen anket, gözlem ve ölçüm verileri oluşturmuştur. Çalışmada işletmelerin genel özellikleri, sürü yönetim uygulamaları, barınak özellikleri, besleme uygulamaları, sağlık koruma uygulamaları, biyogüvenlik uygulamaları ve refahın değerlendirilmesi konularında işletmelerin durumları belirlenmiştir. Sonuç olarak Yozgat ilinde koyun yetiştiriciliği çoğunlukla geleneksel yöntemlerle ve küçük aile işletmeleri şeklinde yapılmaktadır. İşletmelerin sürü yönetim uygulamaları, barınak koşulları, besleme ve sağlık koruma uygulamalarının biyogüvenlik parametrelerine uyum noktasında eksikliklerinin olduğu görülmüştür. Refah açısından ANI 35 L sisteminden geliştirilen protokole göre Yozgat ilinde koyunculuk işletmelerinde ağırlıklı olarak işletmelerin barınma koşulları parametrelerinden sıcaktan korunma, soğuktan korunma, uygun ışık ve havalandırma ve suluk sayısı bakımından orta; yapı ve ekipman durumu parametreleri açısından sağım yeri durumu dışındaki parametreler bakımından orta; hayvan sağlığı parametreleri bakımından yüksek puan kategorilerinde yer aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine and evaluate the sheep production enterprises in Yozgat province in terms of production characteristics, general characteristics, biosecurity practices, and animal welfare. The material of the study consisted of a questionnaire, observation, and measurement data obtained from 180 sheep breeding enterprises in Yozgat province. In the study, the general characteristics of the enterprises, flock management practices, shelter characteristics, feeding practices, health protection practices, biosecurity practices, and welfare assessment were determined. As a result, sheep breeding in Yozgat province is mostly carried out by traditional methods and small family enterprises. It was observed that the enterprises have deficiencies in terms of compliance with biosecurity parameters of flock management practices, shelter conditions, feding, and health protection practices. In terms of welfare, according to the protocol developed from the ANI 35 L system, it was determined that the sheep farms in Yozgat province are mainly in the medium score categories in terms of protection from heat, protection from cold, suitable light and ventilation, and number of drinkers among the parameters of shelter conditions; medium in terms of parameters other than milking parlors in terms of structure and equipment status parameters; and high in terms of animal health parameters.