Von ‚Nur' zu ‚Licht': Wandel religiöser Einstellungen junger Muslime am Beispiel der Medrese in Berlin- Neukölln 2003-2013
'Nur'dan 'Işık'a: Genç Müslümanların Dini Tutum ve Davranışladındaki Değişim. Berlin Neukölln Örneği 2003-2013.
  1. Tez No: 824692
  2. Yazar: İLHAN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HELGARD KRAMER-WASHINGTON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Freie Universität Berlin
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Çalışmada, Almanya'da yaşayan Türk kökenli genç Müslümanların dini tutum ve davranışlarının göç koşulları altında nasıl etkilendiği araştırılmıştır. Çalışmanın amacı olarak genç Müslümanların göç bağlamında dini kimliklerini ne derece koruyabildikleri belirlenmiştir. Nitel yönteme dayalı araştırmanın örneklem grubunu Nurculuk Hareketi'nin bir alt grubu olan Abdullah Yeğin Grubu'na bağlı, Berlin-Neukölln Medresesi oluşturmaktadır. Saha çalışması, iki farklı zaman diliminde 2003 ve 2013 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Veriler, ağırlıklı olarak katılarak gözlem tekniğiyle toplanmış ve gömülü teoriye yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın 2003 yılları sonuçlarına göre kendilerini Nur talebeleri olarak adlandıran ve çoğunlukla ikinci kuşaktan oluşan grup, hem kültürel hem sayısal açıdan cemaatin yön vericileridir. Bu grubun uyum stratejisi, dini bağlarını muhafaza etme ve çoğunluk kültürden (ayrılma) eğilimindedir. Nur talebeleri, belirli bir din ve dil anlayışına bağlı kalarak, ulus-ötesi ağlara dahil olmaktadır. 2013 yılının sonuçlarına göre ise aynı grup içinde, kendilerini Lichtschüler (= Işık Öğrencileri) olarak isimlendirilen ve ağırlıklı olarak üçüncü göçmen kuşağından oluşan grubun üyeleri, birinci gruba hem kültürel hem sayısal olarak üstünlük kurarak, grubun yeni egemen aktörleri haline gelmektedir. Ulus-ötesi ağlara katılmayıp, ulusal bağlama yönelik asimilasyon eğilimini tercih eden bu grup, Alman diliyle ve Almanya'ya dönük bir Alman-İslam kimliğini, hem içeriye hem dışarıya dönük inşa etmek istemektedir. Sonuç olarak incelenen grupta, 2003-2013 yılları arasındaki değişimin dinamiklerinin kuşak değişimine ve buna bağlı olan dil değiştirimine dayandığı ortaya çıkmaktadır. Çalışmanın bir öngörüsü, kuşaklar ilerledikçe göç koşulları altında Alman asimilasyon politikalarına direncin zayıfladığıdır.
Özet (Çeviri)
This present Grounded Theory study examined the change of religious attitudes among young turkish Muslims at the example of the teaching house - Medrese-of the Nurculuk-movement in Berlin-Neukölln. It explores the question of acculturation, as a process, in which members of one cultural group (young turkish Muslims) adopt the beliefs and behaviors of the dominant group under the conditions of the German integration politics between 2003 and 2013. The question is discussed on the basis of participant observation and the evaluation of current literature. As a result it becomes clear, that the dynamism of cultural change between 2003 and 2013 in the examined Medrese is based on the generational change and a consequent language shift. Here, an internal differentiation process can be observed, in which the Nur- talebeleri are included in transnational contexts because of their adherence to their specific language and religion,. In contrast the Light-students want to give a German-Islamic identity in the German language and in relation to the German social environment. This shows that the integration situation of Muslim immigrants in Germany is still dominated much by the national context. Transnational activities lose their efficiency. In fact there is a tendency with regard to the new generations, that this generations have changed their perception of belonging to the local national environment which corresponds with the assimilation concept.