Axisymmetric bending analysis of annular plates
Dönel simetrik boşluklu plakların eğilme analizi
- Tez No: 824703
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Mühendislik alanında yapı-zemin etkileşimi yaygın olarak kullanılan bir araştırma konusudur. Problemin karmaşık bir sayısal modele sahip olmasından ötürü çok sayıda elastik temel modeli geliştirilmiştir. Bu çalışmada, elastik zemin üzerine oturan ortotropik dairesel bir plağın geometrik olarak doğrusal olmayan dönel simetrik eğilme analizi incelenmiştir. Plak kalınlığının sabit olduğu varsayımı yapılmıştır. Formülasyon, Birinci Dereceden Kayma Deformasyon Teorisi'ne dayanmaktadır. Diferansiyel denklem çözümlerinde Sonlu Farklar Yöntemi ile birlikte Newton-Raphson Yöntemi kullanılmıştır. Çökme ve gerilme değişkenleri sonlu fark ağındaki her noktada hesaplanmıştır. Elastik zemin parametrelerinin ve malzeme özelliklerinin sehim ve gerilme bileşkeleri üzerindeki etkisi, çeşitli sayısal simülasyonlarla vurgulanmıştır. Sonuçlar, çökme ve gerilme değişkenlerinin malzeme özelliklerine duyarlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In engineering, soil-structure interaction is a widely used research topic. Numerous elastic foundation models have been enhanced since the numerical modelling of the problem is complicated. In this study, geometrically nonlinear axisymmetric bending analysis of an orthotropic annular plate on elastic foundation is examined. The plate thickness is assumed as uniform. The formulation is based on the First Order Shear Deformation Theory. Finite Difference Method is used to solve the differential equations together with Newton-Raphson method. Deflections and stress resultants are estimated at each point in the finite difference grid. The influence of elastic foundation parameters and material properties on deflection and on stress resultants is emphasized by several numerical simulations. The results indicate that deflections and stress resultants are responsive to material properties.