Havacılık sektöründe biyoyakıt kullanımının swot analizi
Swot analysis of biofuel use in aviation industry
  1. Tez No: 824702
  2. Yazar: EMİNE KAHRAMANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ATEŞ DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Küresel ısınma sonucunda mevsimsel değişiklerin meydana gelmesi ile kuraklık, temiz suya erişim, orman yangınları gibi yıkıcı etkiler görülmektedir. Küresel ısınma ve etkileriyle mücadele bu süreçte en önemli faktörlerden biri olan fosil yakıt kullanımına alternatif bulmak için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Rüzgar, güneş, biyokütle, jeotermal ve hidro enerji gibi yenilenebilir enerji kaynakları fosil yakıtların yerini alarak enerji krizi ile mücadele edebilecek güçteki enerji kaynaklarıdır. Bunun yanı sıra yenilenebilir enerji, temiz enerji kaynağıdır ve çevre dostudur. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alan biyoyakıt, biyokütleden ekstrakte edilen katı, sıvı ya da gaz haldeki bir yakıttır. Biyokütlenin kolaylıkla çıkarılması, biyolojik olarak parçalanabilirlik özelliği, karbondioksit döngüsüne dayalı yanma ve ekolojik dost olma özelliği nedeniyle biyoyakıtlar son zamanlarda oldukça dikkat çekmektedir. Biyoyakıtların ulaşım sektöründe kullanımının artması ile özellikle son zamanlarda havacılık sektöründeki kullanımı da önem kazanmıştır. Bu sektördeki gelişmeler ile artan uçak sayısı ve sefer sayısı atmosfere salınan karbon dioksit miktarını da artıracaktır. Fosil yakıtların çevreye olan zararının yanı sıra tükeneceğini de dikkate alınıldığında havacılık sektöründe alternatif sürdürülebilir bir yakıt arayışında biyoyakıt önemli bir alternatiftir. Bu doğrultuda havacılık sektöründe biyoyakıt kullanımın durumunu incelemek ve stratejiler önermek amacıyla bu çalışma kapsamında havacılık sektöründe biyoyakıt kullanımı SWOT analizi ile incelenmiş, ilgili faktörlerin mantıksal kombinasyonlarına dayalı stratejiler geliştirmek için sonrasında TOWS analizi yapılmıştır. SWOT ve TOWS analizlerinin sayısallaştırılması için Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, düşük C ayak izini en güçlü yön olarak ortaya çıkarırken tehditler ve zayıf yönler olarak yüksek maliyet, yüksek talep ve az üretim görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Desastrous consequences including drought, availability to clean water, and forest fires are seen as a result of seasonal changes brought on by global warming. Research is being done to identify alternatives to fossil fuels, which are one of the most crucial elements in the fight against global warming and its repercussions. By displacing fossil fuels, renewable energy sources including wind, solar, biomass, geothermal, and hydropower can help solve the world's energy dilemma. Renewable energy is also a clean source of energy and is safe for the environment. A solid, liquid, or gaseous fuel obtained from biomass is known as biofuel and is one of the renewable energy sources. Due to their simple extraction, biofuels have recently received a lot of attention. Due to their straightforward biomass extraction, biodegradability, combustion based on the carbon dioxide cycle, and ecological friendliness, biofuels have recently garnered a lot of interest. Recently, as the use of biofuels in the transportation industry has increased, the use of these fuels in the aviation industry has also become more significant. The amount of carbon dioxide released into the atmosphere will also increase as a result of advancements in this industry and an increase in flights and airplanes. In the aviation industry's hunt for an alternative sustainable fuel, biofuel is a significant alternative given that fossil fuels will eventually run out and their negative effects on the environment. Within the context of this study, biofuel use in the aviation sector was examined using a SWOT analysis in order to understand the situation and propose strategies. Next, a TOWS analysis was carried out in order to develop strategies based on logical combinations of related factors. The SWOT and TOWS evaluations were also converted to digital form using the Analytical Hierarchy Process (AHS) technique. The results show that low carbon footprint is the strongest point, whereas high cost, high demand, and underproduction are threats and weaknesses.