Acetobacter pasteurianus Ps suşunun bakteriyel selüloz üretimi üzerine melasın etkisi
Effect of Molasses on bacterial cellulose production of acetobacter pasteurianus ps strain
  1. Tez No: 824737
  2. Yazar: GİZEM YILDARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada üzümden (Niğde) elde edilen sirkeden izole edilen Acetobacter pasteurianus Ps suşunun farklı melas konsantrasyonlarında ürettiği bakteriyel selüloz (BS) üretim miktarları ve selülozun kalitatif özellikleri araştırılmıştır. Karbon kaynağı melasın beş farklı konsantrasyonu (2,0 g/L, 5,0 g/L, 10,0 g/L, 20,0 g/L ve 40,0 g/L) kullanılmış ve bakteriyel selüloz (BS) üretimi ve BS kalitesi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Deney sonucunda oluşan bakteriyel selülozların kalitesinin belirlenmesi amacıyla SEM görüntüleri, FT-IR ve TGA analizleri yapılmıştır. 20,0 g/L melasa kadar BS üretimin arttığı ardından üretimin azalmaya başladığı bulunmuştur. Melaslı modifiye besiyerlerlerinde kontrol olarak kullanılan HS besiyerine oranla daha düşük miktarda BS ürettildiği görülmüştür. Üretilen BS'un SEM sonucuna göre yüzey morfolojisinin gözenekli sıkı yapıda olduğu ve selüloz iplik formuna sahip olduğu görülmektedir. FTIR sonuçlarıyla da BS'un selüloz saflığını ortaya konmuştur. Termogravimetrik analize göre genel olarak melaslı besiyerinde üretilen BS örneklerinde maksimum bozunmanın en fazla 200 oC ve 300 oC civarında olduğu görülmektedir. Besiyerinde melas konsantrasyonu 10 g/L ve üzerindeki ortamlarda üretilen BS örneklerinde belirgin olarak iki farklı bozunma tespit edilmiştir. Besiyerinde melas konsantrasyonu arttıkça BS'daki safsızlıkların arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, amounts of bacterial cellulose (BC) production and qualitative properties of this cellulose produced by Acetobacter pasteurianus Ps strain isolated from vinegar obtained from grape (Niğde) at different molasses concentrations were investigated. Five different concentrations of molasses (2.0 g/L, 5.0 g/L, 10.0 g/L, 20.0 g/L, and 40.0 g/L) as the carbon sources were used. The effect of molasses on BC production and the quality of BC, were examined. SEM images, FT-IR, and TGA analyses were performed to determine the quality of BC formed because of the experiment. While the BC production increased until 20.0 g/L molasses, BC production decreased after higher concentrations of molasses. It was observed that lower amounts of BC were produced in the molassesmodified media compared to the HS medium used as a control. According to the SEM result of the produced BC, it is seen that the surface morphology is a porous tight structure and it has the form of cellulose fibers. The cellulose purity of BC was also demonstrated by the FTIR results. According to the thermogravimetric analysis, it is seen that the maximum degradation in BC samples produced in molasses medium is around 200 oC and 300 oC at most. Two distinct degradations were detected in the BS samples produced in the medium with a molasses concentration of 10 g/L and above. It was observed that the impurities in BC increased as the molasses concentration increased in the medium.