Bazı simbiyotik mikroorganizma karışımı uygulamalarının farklı asma anacı çeliklerinde köklenme ve bitki gelişimi üzerine etkileri
Effects of symbiotic microorganisms mixture applications on different grape rootstocks cuttings of rooting and plant growth
  1. Tez No: 276329
  2. Yazar: AYNUR BAĞÇEVLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Simbiyotik mikroorganizmalar, diğer bitkilerde olduğu gibi bağcılıkta da havanın serbest azotunun bağlanması, topraktaki fosfatın dönüşümü, bitkilerin su ve minerallere daha kolay ulaşması, dengeli beslenme, biyotik ve abiyotik stres faktörlerine karşı bitki direncinin sağlanması gibi önemli yararlar sağlamaktadır. Olumlu etkileri belirlenen türlerin bazı streinlerinden yetiştiricilikte yararlanılmak üzere saf veya mikorizal preparasyonlar halinde giderek daha fazla kullanılmaktadır.Bu çalışmada, bazı simbiyotik canlıların karışımı olarak hazırlanan Bio-one (Azotobacter vinelandii, Clostridium pasteurianum), Bioplin (Azotobacter chroococum, Azotobacter vinelandii), Vitormone (Azotobacter chroococum, Azotobacter vinelandii) ve Endo Roots (Glomus intraradices, G. mossea, G. aggregatum, G. clarum, G. monosporus, G. deserticola, G. brasilianum, G. Etunicatum ve Gigaspora margarita) adlı ticari preparat halindeki mikoriza kokteylleri kullanılmıştır. Yetiştirme ortamı olarak 1:1 oranında perlit torf karışımı içeren tüplere doğrudan dikilen 41 B, 99 R, 110 R, 140 Ru ve 1103 P asma anacı çeliklerine, ilkbahar sonunda çeliklerde tomurcuklar uyanıp büyümeye geçtikleri dönemde uygulanmıştır. Makro ve mikro beslenme düzeyine etkileri yaprak analizleri ile belirlenmiştir. Vegetatif gelişme ve fidan gelişme düzeylerine etkileri vegetasyon sonunda yapılan ölçümlerle incelenmiştir.Ülkemizde kullanıma sunulmuş bulunan ve piyasadan temin edilen Bioplin, Bio-one, Endo Roots ve Vitormone ticari preparatlarının ihtiva ettiği mikoriza streinleri denendikleri asma anaçları çeliklerinden gelişen köklerde kısa sürede koloni oluşturup genç fidanların mineral beslenmesini farklı düzeylerde etkilemişlerdir. Anaç türlerine ve uygulanan preparasyonlara göre farklı düzeylerde olmakla birlikte tüm uygulamalar TSE 3981 nolu Tüplü Asma Fidanı Standardı dikkate alınarak değerlendirildiğinde fidan gelişme değerlerini olumlu yönde etkilemiş ve ümit var sonuçlar ortaya koymuşlardır.
Özet (Çeviri)
Symbiotic microorganisms provide significant benefits in vineyards like other plants such as useful for free nitrogen fixing from air, phosphate transformation in soil, making plant roots for water and minerals more easily achieved, balanced nutrition of plants, develop the resistance of plants to biotic and abiotic stress factors. Mychorrhizae, due to the positive effects of the specified strains in some genus increasingly have being used in farming to take advantage of the effects as pure strains and/or mycorrhizal preparation.In this study, some symbiotic mychorrhizae as Bio-one (Azotobacter vinelandii, Clostridium pasteurianum), Bioplin (Azotobacter chroococum, Azotobacter vinelandii), Vitormone (Azotobacter chroococum, Azotobacter vinelandii) and Endo Roots (Glomus intraradices, G. mossea, G. aggregatum, G. clarum, G. monosporus, G. deserticola, G. brasilianum, G. etunicatum, and Gigaspora margarita) by commercial preparationswere used. Mychorrhizae cocktails applied grapevine rootstock cuttings were 41 B, 99 R, 110 R, 140 Ru and 1103 P that were in 1:1 perlite peat mix containing tubes directly planted, at the end of spring as buds just start to grow up. Effects on macro and micro elements were analyzed by leaf samples. Effects on vegetative growth and plant growth level were described by measurements of vegetative development at the end of vegetation period.Bioplin, Bio-one, Endo Roots and Vitormone that all were registered in our country and obtained in market as commercial preparations containing the mychorrhizae strains that colonized in the short time on the roots of applied grape rootstocks cuttings and effected mineral nutrition of young plants as different levels. The influence were different levels by rootstock species and applied commercial preparations but all applications taking into account the evaluation seedling growth values positively affected by Tube Grapevine Standard number TSE 3981 and the results were hopeful for grape rootstock propagations.