Trafik kaza kara noktalarının tespiti ve incelenmesi (Kastamonu örneği)
Detection and investigation of traffic accidental land poi̇nts (Kastamonu example)
- Tez No: 824770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM AHISKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde, dünya çapında hızla artmakta olan taşıt yoğunluğuna paralel olarak trafik kazalarının sayılarında da artış gözlenmektedir. Bu durum çözüm gerektiren bir sorun halini almıştır. Trafik kaza sayılarının azaltılabilmesi ve önlenebilmesi açısından gözlenen trafik kazalarının incelenmesi son derece önem arz etmektedir. Bu incelemelerde trafik kazalarının sıkça gözlemlendiği kısımlar olarak tanımlanabilen 'trafik kaza kara noktalarının' araştırılması gerekir. Dünya çapında karayollarında ki kazaların önüne geçebilmek için kara noktalar bulunup bu noktalarda eksiklikler giderilmeye çalışılmaktadır. Bu noktaların tespitinde birden fazla yöntem mevcuttur. Ülkemizde kara noktaların tespiti yapılırken Oran Kalite Kontrol Yöntemi kullanılır. Bu tez çalışmasının amacı, Kastamonu ilçesinde bulunan bağlantı yolları üzerinde ki kara noktaları, kara noktaların tespitinde kullanılan çeşitli yöntemleri kullanarak tespit etmektir. Bunun için, 2018 ile 2022 yılları arasında Kastamonu ilçesi bağlantı yollarında gerçekleşmiş trafik kazalarına ait veriler toplanmış ve kaza kara noktalarının tespitinde kullanılmıştır. Trafik kaza kara noktalarının tespitinde dört farklı yöntem kullanılmakta olup bu yöntemler; Oran Kalite Kontrol, Kaza Sayısı, Kaza Tekrar Oranı ve Eşdeğer Ağırlık Yöntemleridir. Bu yöntemlerden Kaza Sayısı, Kaza Tekrar Oranı ve Eşdeğer Ağırlık Yöntemlerinden hepsi için ayrı ayrı bir kritik değer belirlenmiş ve ulaşılan sonuçlar kendi içerisinde değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma yapılan bölgedeki trafik kazaları, yapıldıkları saat, oluşma nedeni ve yolun geometrisine göre incelenip analiz edilmiştir. Varsa trafik kaza kara noktalarını / kritik kaza noktalarını kara nokta veya kritik nokta yapan nedenler sıralanarak iyileştirme önerileri üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, in parallel with the rapidly increasing vehicle density around the world, an increase is observed in the number of traffic accidents. This situation has become a problem that requires a solution. It is extremely important to examine the observed traffic accidents in terms of reducing and preventing the number of traffic accidents. In these investigations, 'traffic accident black spots', which can be defined as the parts where traffic accidents are observed frequently, should be investigated. In order to prevent accidents on highways around the world, black spots are found and deficiencies are tried to be eliminated at these points. There are multiple methods for detecting these points. Ratio Quality Control Method is used when detecting black spots in our country. The aim of this thesis is to determine the black spots on the connection roads in Kastamonu district by using various methods used in the detection of black spots. For this, data on traffic accidents that took place on the connection roads of Kastamonu district between 2018 and 2022 were collected and used in the determination of accident black spots. Four different methods are used in the detection of traffic accident black spots and these methods are; Rate Quality Control, Number of Accidents, Incident Repetition Rate and Equivalent Weight Methods. A critical value was determined separately for each of these methods, Accident Number, Accident Repetition Rate and Equivalent Weight Methods, and the results obtained were evaluated within themselves. Traffic accidents in the research area were examined and analyzed according to the time they were made, the reason for their occurrence and the geometry of the road. If any, the reasons that make traffic accident black spots / critical accident spots black spots or critical points are listed and improvement suggestions are produced.