Türkiye ve Azerbaycan kara yolu güvenlik sistemindeki gelişmelerin trafik kazaları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
An Investigation into the effects on road accidents of improvements in the highway safety systems of Turkey and Azerbaijan
  1. Tez No: 133435
  2. Yazar: ADEM ALİYEV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Trafik, Accidents, Traffic
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, Türkiye ve Azerbaycan karayolu güvenlik sistemleri ve geometrik standartlarının geliştirilmesinin trafik kazaları üzerindeki etkileri belirlenmeye ve iki ülkedeki trafik kaza istatistikleri üzerinde inceleme yapılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, çalışmanın ilk bölümlerinde Azerbaycan Cumhuriyeti istatistik rakamlarla tanıtılmış, karayolları geometrik standartları ve trafik kaza raporlarının tanımlamaları yapılmıştır. Konuyla ilgili temel bilgiler verildikten sonra, trafik kaza istatistikleri karakterlerine göre incelenmiş ve trafik kazalarını etkileyebilecek unsurlar tespit edilmiştir. Çalışmanın son bölümlerine doğru karayolu güvenlik sistemlerinin trafik kazalarındaki yeri ve önemi vurgulanarak, Türkiye ve Azerbaycan karayollarında örnek kara noktalarda yapılan iyileştirme öncesi ve sonrası (trafik kaza raporları incelenerek) karşılaştırma yapılmıştır. Çalışma sonucunda, Trafik kazalarının azaltılması, düzenli ve güvenli bir trafik ortamının sağlanması için insan faktörünün ne kadar önemli olduğunu ve göz ardı edilmemesi gerektiğini, karayollarının güvenlik sistemleri açısından kara noktaların tespitini kolaylaştırmak için trafik kaza raporlarında ilaveler ve yeni formül önerilerine yer verilmiştir. II Bilim KoduAnahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 963 Aktif ve Pasif Güvenlik Sistemleri, Trafik kazaları 134 Yrd. Doç. Dr. M. Kürşat ÇUBUK
Özet (Çeviri)
In this study, an attempt has been made to identify the effects on road accidents of improvements in the highway safety systems and geometric standards of Turkey and Azerbaijan and to investigate road accident statistics in the two countries. In this context, first, the Republic of Azerbaijan has been introduced with statistical data and the highway geometric standards and road accident reports have been described. After providing basic information on the subject, road accident statistics have been examined according to their characteristics, an the elements that may have an influence on road accidents have been identificed. In the later parts of the study, the position and importance of correct highway safety, systems with regard to road accidents have been emphasized, and an examination has been made (on the basis of road accident reports) concerning the situation before and after improvements carried out at selected black spots on the highways of Turkey and Azerbaijan. At the end of the study, it is stressed that the human factor must not be neglected as it is greatly important for reducing road accidents and ensuring an orderly and safe road and traffic environment, and proposals are made for additions and new formulas in road accident reports in order to make it easier to identify black spots with regard to highway safety systems. additions and new formulas in road accident reports in order to make it easier to identify black spots with regard to highway safety systems. Science codeKey words Page number Adviser :%3 : Active and Passive Safety Systems, Road Accidents : 134 : Assoc. Prof. Dr. M. Kürşat Çubuk