2054 numaralı Akdağ Nüfus Defteri'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of Akdağ Population Book no 2054
- Tez No: 824777
- Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH GÜLTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Osmanlı Devleti'nde tahrir ve avarız defterlerini saymazsak modern anlamdaki ilk nüfus sayımı 1831 tarihinde yapılmıştır. Bu sayımının sonucu olan nüfus defterleri, Osmanlı Devleti'nin son dönemindeki nüfusa dair önemli bilgilere sahiptir. Bu defterler, XIX. Yüzyılın ortalarında devletin demografik, ekonomik ve sosyolojik yapısı hakkında zengin bilgileri tarihçilere sunar. Defterlerin tutulduğu ilgili yerlerin idari yapısı, yerleşim yerlerinin isimleri, şahıs isimleri bunların unvan ve lakapları öte yandan erkek nüfusun sayısı ve bu kişilerin askerlik durumu, vergi mükellefiyetleri, yer yer doğum ve ölüm tarihleri, ilgili bölgeye gelenler ve buradan ayrılanlar gibi birçok hususiyet defterlerde yer alır. Bahsedilen bu bilgilerin yer aldığı 2054 numaralı Akdağ kazasının nüfus defteri de 1835 yılındaki istatistikleri içerir. Bu defterde yer alan Müslim nüfusla ilgili kayıtların transkripsiyonu yapılarak hem bölge tarihine ışık tutmak hem de nüfus defterleri üzerinde yapılacak çalışmalara kaynaklık etmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The first census which was described as modern in the Ottoman Empire was performed in 1830-1831. The population books, which emerged as a natural product of the census, which is described as the first modern census, have a great importance in history research. These books provide extensive information about the demographic economic and sociological structure of the period. The administrative structure of the region, the men mentioned before whose colors,the shape of beard and mustache, the shape of their some distinctive physical appearence, their ages, roughly their height, relationship between the relatives of head of the families, the names of the settlements, the names and moniker information of the people, the number of male population and military service, the date of birth and death of the taxpayers, the population movements can be learned through the population books. The population book of the city of Akdağ, numbered 2054, contains statistics information of 1835. İt is aimed to shed light on the history of the region and to be the source of the works to be done on the population property books, the transcription of recordings made in this book about the Muslim population.