FRP donatılı çelik lifli betonarme kirişlerin davranışının incelenmesi
Investigation of the behavior of FRP reinforced steel fiber reinforced concrete beams
  1. Tez No: 824778
  2. Yazar: BOĞAÇHAN İSKENDER GÜRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sunulan tezde, GFRP donatılı çelik lifli beton kirişlerin davranışı incelenmiştir. Çalışmada toplam beş adet kiriş numunesi üretilmiştir. Kiriş numuneleri 150×200 mm boyutlarında ve 2000 mm uzunluğundadır. Kirişlerden biri kontrol numunesi olarak normal beton ile üretilirken, diğer dört numune ise GFRP donatılı çelik lifli beton ile üretilmiştir. Hazırlanan kiriş numuneleri, yapısal davranışın belirlenmesi için dört nokta eğilme altında test edilmiştir. Deneysel çalışmada, çatlak yayılımları, yük-açıklık ortası deplasman ve yük-gerinim ilişkileri gözlemlenmiş ve kaydedilmiştir. Test edilen kirişlerin deneysel yük-deplasman diyagramları, kaydedilen deneysel yük ve karşılık gelen deplasman değerleri kullanılarak elde edilmiştir. Ayrıca, GFRP donatılı lifsiz ve çelik lifli beton kirişlerin yük-deplasman eğrilerini belirlemek için analitik bir yöntem sunulmuştur. Teorik çalışmada, lifsiz ve çelik lifli beton malzemenin doğrusal olmayan gerilme-şekil değiştirme davranışı dikkate alınmıştır. Kiriş numuneleri teorik yönteme göre analiz edilmiş ve sonuçlar test sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada deneysel ve teorik sonuçların iyi derecede uyum içinde oldukları belirlenmiştir. Çelik liflerin, GFRP donatılı lifsiz ve çelik lif beton kirişlerin yük-deplasman davranışını önemli ölçüde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the presented thesis, the behavior of steel fiber reinforced concrete beams with GFRP bars has been examined. In the study, a total of five beam specimens were manufactured. The cross section sizes of beams were 150×200 mm and the beam specimens were 2000 mm in length. One beam was control specimen constructed with plain concrete, while the other four specimens were steel fiber reinforced concrete beams with GFRP bars. The prepared beam specimens were tested under four-point bending for the determination of the structural behavior. In the experimental study, the crack propagations, load versus mid-span deflections and load-strain relations were observed and recorded. The experimental load-deflection diagrams of the tested beams have been attained using recorded experimental load and corresponding deflection values. In addition, an analytical procedure has been presented to determine the load-deflection curves of plain and steel fiber reinforced concrete beams with GFRP bars. In the theoretical study, nonlinear stress-strain behavior of plain and steel fiber concrete material has been taken into account. The beam specimens were analysed based on the theoretical method and the results were compared with test results. A good degree of accuracy has been obtained between test and analysis results in the study. It is concluded that steel fibers considerably effect on the load-deflection behavior of plain and steel fiber reinforced concrete beams with GFRP bars.