5E öğrenme modeli ile denklem ve eşitlik konusunun 7. sınıf öğrencilerin rutin olmayan problem çözme süreçlerine yansımaları
5E of the subject of equations and equality with the learning model 7. reflections of classroom students on non-routine problem solving processes
  1. Tez No: 824814
  2. Yazar: ESRA ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu araştırmanın amacı 5E öğrenme modeli ile denklem ve eşitlik konusunun 7.sınıf öğrencilerin rutin olmayan problem çözme süreçlerine yansımalarını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda öğrencilerin 5E öğrenme modeliyle işlenen derslerde problem çözme süreçleri, rutin olmayan problem çözme süreçleri, 5E öğrenme modeli ve rutin olmayan problemlerle ilgili görüşleri kapsamlı olarak ele alınmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Katılımcılar 2021-2022 eğitim öğretim yılında Marmara bölgesinde bir ilin ilçe merkezinde bulunan devlet ortaokulunda öğrenim görmekte olan 30 öğrenci olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından 5E öğrenme modeline uygun olarak hazırlanan 4 adet ders planı, literatür taraması sonucu belirlenen 4 adet rutin olmayan problem ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizi sırasında; 5E öğrenme modeline göre hazırlanmış ders planlarında yer alan etkinlik sorularının çözümleri ve rutin olmayan problemlerin çözümleri için betimsel analiz, görüşme soruları için içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin rutin problem çözümlerinde genel olarak başarı sağladıkları tespit edilmiştir. Çözüm sonrası öğrencilere geri dönüt vermenin diğer çözümleri olumlu etkilediği belirlenmiştir. Öğrenciler 5E öğrenme modeliyle işlenen derslerde öğrenmiş oldukları bilgileri rutin olmayan problem çözümlerinde de kullanabilmişlerdir. Özellikle denklem kurma ve denklem çözme aşamalarında öğrenilmiş bilgiler çözümlere yansımıştır. Ancak yine de öğrencilerin rutin olmayan problem çözümlerinde zorlandıkları tespit edilmiştir. Bu zorluk kazanımların sırasıyla doğru orantılı olarak artmıştır. Problemi anlama aşamasında oluşan bir sorun öğrencilerin hem diğer aşamalarına hem de davranışlarına yansımıştır. Polya'nın (1945) problem çözme basamaklarına göre öğrencilerin en başarısız olduğu aşama değerlendirme aşaması olmuştur. Öğrenci görüşlerine genel olarak bakıldığında ise öğrencilerin 5E öğrenme modelinin olumlu yanlarını olumsuz yanlarından daha fazla bulduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kalabalık sınıflarda uygulaması zor olan bir model olmasına rağmen öğrencilerden alınan olumlu geri dönütler 5E modelinin amacına ulaştığını göstermiştir. Öğrencilerin rutin olmayan problemlerle ilgili görüşleri ise ikiye ayrılmıştır. Bir grup öğrenci bu problemleri sevdiklerini belirtse de diğer bir grup bu problemlerin çözümlerinde zorlandıklarını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the reflections of the 5E learning model and the subject of equations and equations on the non-routine problem solving processes of 7th grade students. For this purpose, students' views on problem solving processes, non-routine problem solving processes, 5E learning model and non-routine problems in the lessons taught with the 5E learning model were discussed in detail. Case study, one of the qualitative research methods, was used in the research. Participants were determined as 30 students studying at a public secondary school located in the district center of a province in the Marmara region in the 2021-2022 academic year. As a data collection tool, 4 lesson plans prepared by the researcher in accordance with the 5E learning model, 4 non-routine problems determined as a result of the literature review and semi-structured interview forms were used. During the analysis of the data; Descriptive analysis was used for the solution of the activity questions and non-routine problems in the lesson plans prepared according to the 5E learning model, and content analysis was used for the interview questions. As a result of the research, it was determined that the students generally achieved success in routine problem solving. It has been determined that giving feedback to students after the solution has a positive effect on other solutions. Students were able to use the information they learned in the lessons taught with the 5E learning model in non-routine problem solving. Especially in the stages of establishing and solving equations, the knowledge learned was reflected in the solutions. However, it was determined that the students still had difficulties in non-routine problem solving. This difficulty increased in direct proportion to the success of the gains. A problem that occurred at the stage of understanding the problem was reflected in both the other stages and behaviors of the students. According to Polya's (1945) problem solving steps, the most unsuccessful stage of the students was the evaluation stage. When the views of the students were examined in general, it was concluded that the students found the positive aspects of the 5E learning model more than the negative aspects. Although it is a model that is difficult to implement in crowded classrooms, positive feedback from students showed that the 5E model achieved its purpose. The students' views on non-routine problems were divided into two. Although a group of students stated that they liked these problems, another group stated that they had difficulties in solving these problems.