Soil organic carbon stock in post-mine sites after reclamation with various tree species
Çeşitli ağaç türleriyle ıslah edildikten sonra eski maden sahalarında toprak organik karbon stoğu
- Tez No: 824813
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KIZILKAYA, DOÇ. DR. AGNIESZKA JOSEFOWSKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma çalışması, çeşitli ağaç türleri kullanılarak ıslahtan sonra maden sonrası sahalarda toprak organik karbon stokunun değerlendirilmesine odaklanmaktadır. Bu çalışma, Polonya'nın güneyindeki Yukarı Silezya'nın Szczakowa bölgesinde, özellikle Jaworzno şehri yakınlarındaki açık bir kum madeninde gerçekleştirildi. Bölgedeki ıslah çabaları 1970'lerde İskoç çamı, huş ağacı, karaçam, meşe ve kızılağaç ağaç türleriyle yeniden ağaçlandırmayı içerecek şekilde başladı. Toprak örneklemesi, 40 yıllık bir ormanda, açık bir kum madeni alanında, ortak huş ağacı, Avrupa karaçamı, İskoç çamı ve Avrupa meşesinin saf stantlarında gerçekleştirildi. Sonuçlar, farklı ağaç türleri altındaki toprağın pH, kütle yoğunluğu bakımından farklılıklar gösterdiğini, ancak azot içeriğinde, toplam karbon ve karbon stokunda anlamlı bir fark bulunmadığını ortaya koymuştur. Toprak reaksiyonunun tüm yüzey ufuklarında asidik olduğu, en düşük pH'ın çam ağaçlarının altında (4.01) ve en yüksek pH'ın karaçam ağaçlarının altında (4.44) kaydedildiği bulunmuştur. Kütle yoğunluğu, yüzey toprağında daha düşüktü ve tüm ağaç türlerinde yeraltı toprağında daha yüksekti. Ekosistemin geri kazanılmasının göstergeleri olan karbon depolama ve azot, ağaç türleri arasında önemli farklılıklar göstermedi, bu da seçilen türlerin geri kazanılmış topraktaki azot ve karbon seviyeleri üzerinde gözle görülür bir etkisi olmadığını düşündürdü. Maden sonrası ıslah sahalarındaki azot ve karbon dinamikleri, ıslah yaşı, ilk toprak koşulları, mikroorganizmalar ve çevresel faktörler gibi ağaç türlerinin ötesindeki faktörlerden etkilenebilir. Çalışma, ağaç türlerinin maden sonrası ıslah sahalarında karbon depolama ve besin döngüsü üzerindeki etkisini anlamak için uzun vadeli araştırmalara duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Bulgular, araştırmanın sahaya özgü doğası ve dikkate alınan sınırlı toprak parametreleri aralığı da dahil olmak üzere çalışmanın sınırlamaları ışığında dikkate alınmalıdır. Gelecekteki çalışmalar, ağaç türlerinin maden sonrası ıslah üzerindeki etkilerini daha kapsamlı bir şekilde anlamak için daha geniş bir gösterge yelpazesini araştırmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research study focuses on the assessment of soil organic carbon stock in post-mine sites after reclamation using diverse tree species. This study was carried out in the Szczakowa region of Upper Silesia in southern Poland, specifically in a sand mine opencast near Jaworzno city. Reclamation efforts in the area began in the 1970s, involving reforestation with Scots pine, birch, larch, oak, and alder tree species. Soil sampling was carried out in a 40-year-old forest on an opencast sand mine area in pure stands of common birch, European larch, Scots pine, and European oak. The results revealed that the soil under different tree species exhibited variations in pH, bulk density, but no significant differences were found in nitrogen content, total carbon and carbon stock. Soil reaction was found to be acidic in all surface horizons, with the lowest pH recorded under pine trees (4.01) and the highest pH under larch trees (4.44). Bulk density was lower in the surface soil and higher in the subsurface soil across all tree species. Carbon storage and nitrogen, the indications of ecosystem recovery, did not show significant differences among the tree species, suggesting that the selected species did not have a noticeable impact on nitrogen and carbon levels in the reclaimed soil. The nitrogen and carbon dynamics in post-mine reclamation sites can be influenced by factors beyond tree species, such as reclamation age, initial soil conditions, microorganisms, and environmental factors. The study highlights the need for longer-term investigations to understand the influence of tree species on carbon storage and nutrient cycling in post-mine reclamation sites. The findings should be considered in light of the study's limitations, including the site-specific nature of the research and the limited range of soil parameters considered. Future studies should explore a broader range of indicators to obtain a more comprehensive understanding of tree species' impacts on post-mine reclamation.