Essays on labor markets in developing countries
Gelişmekte olan ülkelerde işgücü piyasalari üzerine yazilar
- Tez No: 824816
- Danışmanlar: PROF. DR. JAMES ALBRECHT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Georgetown University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Birinci bölümde Türkiye'de kentlerde yaşayan erkek ve kadın ücret ve maaşlı çalışanlar arasındaki ücret farkı incelenmektedir. Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında kadın işgücüne katılımının en düşük olduğu ülke olduğu dikkate alındığında, cinsiyet dayalı ücret farkını incelemek için işgücü piyasasına seçilimi ele almanın önemi anlaşılmaktadır. Kantil regresyon yöntemlerini kullanarak ve kadınların iş gücüne seçilimini hesaba katarak, seçilimin etkisi başlangıçta pozitif ve büyük olup, ücret dağılımının yüksek yüzdeliklerine yaklaştıkça azalmakta ve sonunda negatif hale gelmektedir. Seçilim hesaba katıldıktan sonra,“yapışkan zemin”olgusu ortaya çıkmaktadır. Bir başka deyişle, cinsiyetler arası ücret farkı, ücret dağılımının alt kesimlerinde pozitif ve çok yüksekken, üst kesimlere doğru sıfıra yaklaşmaktadır. Gözlenen özelliklerdeki farklılıkların cinsiyete bağlı ücret farkının büyük bir bölümünün nedeni olduğu görülmektedir. Rita Almeida ile birlikte yazılan ikinci bölüm, firma büyüklüğünü incelemek için işten çıkarma düzenlemelerinin uygulanmasına odaklanmaktadır. Bu çalışmada, yetmiş ülkeyi kapsayan büyük bir mikro veri seti kullanılarak söz konusu işgücü piyasası düzenlemelerine sahip ülkeler arasında işgücü yasalarının uygulanmasındaki ülke düzeyindeki farklılıklardan faydalanılmıştır. Bulgular, düzenlemelerinin daha sıkı bir şekilde uygulandığı işletmelerin daha küçük olduğunu ve daha eğitimli bir işgücüne sahip olduğunu göstermektedir. Bu, sıkı düzenlemelerinin ortalama istihdamı azalttığını ve düşük becerilere sahip çalışanları orantısız bir şekilde etkilediğine işaret etmektedir. Bulgular ayrıca, imalat sektöründe ve özellikle düşük teknoloji emek-yoğun işletmeler için etkilerin daha kuvvetli olduğunu göstermektedir. Duyarlılık analizi, bu sonuçların hukukun üstünlüğünün zayıf olduğu ülkelerde geçerli olmadığını göstermektedir. Bölüm 3, ihracatın verimlilik dağılımının farklı noktalarındaki etkileri hakkında literatüre katkıda bulunmaktadır. Özellikle, Hindistan'da faaliyet gösteren firmalara ait verileri kullanarak, çalışan verimliliği ve ücretler açısından“seçilim”ve“ihracatla öğrenme”hipotezlerini test etmektedir. Bulgular, ihracat yapan işletmelerin ortalama verimlilik düzeyinin ve ödediği ücretlerin ihracat yapmayanlardan daha yüksek olduğunu göstermektedir. İhracat priminin verimlilik üzerinde dağılım boyunca hafifçe yükseldiği, ücretler üzerindeki etkinin ise nispeten sabit kaldığı gözlemlenmektedir. Seçilime dair kanıt bulunmamakla birlikte, ihracat sonrası verimlilik ve ücretlerde iyileşmelere işaret eden bazı kanıtlar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Chapter 1 examines the log wage gap between male and female wage and salary earners in urban Turkey. Correcting for selection is crucial in analyzing this gender gap considering that Turkey has the lowest female labor force participation in the OECD. Using quantile regression techniques and accounting for the selection of women into work, I find that the impact of selection is initially positive and large, decreases towards the end of the wage distribution and becomes negative. After correcting for selection, I find a sticky floor phenomenon; that is, the gender log wage gap is positive and very high at the bottom of the wage distribution and decreases toward zero at the upper end. I find that most of the gender gap is due to differences in observed characteristics. Chapter 2, which is coauthored with Rita Almeida, examines how stringent employment protection affects firm size by looking at the enforcement of advance notice regulations. We exploit a large micro dataset across 70 countries and explore the within country variation in the enforcement of labor laws in countries with very different advance notice procedures. The findings show that firms facing stricter enforcement of advance notice procedures tend to be smaller and have a more educated workforce. This suggests that strict employment protection rules reduce average employment and disproportionally affect the low skilled. There is robust evidence that effects are stronger for more labor intensive firms in manufacturing, especially those operating in low technology sectors. Sensitivity analysis indicates that these results do not hold in countries where the rule of law is weak. Chapter 3 contributes to the literature by providing insights on the impact of exporting at different points of the productivity distribution. In particular, using plant-level data on India, I test the“self-selection”and“learning by exporting”hypotheses with respect to labor productivity and wages. I find that exporting firms are more productive and pay higher wages than non-exporting firms not only on average but also throughout the distribution. While the export premium on productivity is slightly increasing, the impact on wages is roughly constant throughout the distribution. Although I find no evidence of self-selection, I do find some evidence suggesting post-entry improvements in productivity and wages.