Empirical essays on spatial economics
Mekansal ekonomi üzerine ampirik makaleler
- Tez No: 497441
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Endüstri içi ticaret (IIT) yaklaşımının, nispi üretim faktörlerinde düşük geçişli geçiş maliyetlerini sağladığına inanılmaktadır. Tezin birinci bölümü, NAFTA ile ticaret ilişkisine sahip AB endüstrilerinin işgücü ayarlama maliyetlerini, 36 aylık süre içinde IIT perspektifiyle incelemektedir. Sonuçlar, yüksek ekonomik performansın ve baskın serbest ticaret yaklaşımının ticaret bloklarını olumlu yönde etkilediğini, ancak finansal kargaşaların iki taraflı ticaret miktarlarını azaltarak IIT'yi bozduğunu göstermiştir. İkinci bölüm, gelişmekte olan 25 ülkenin sanayi sektörlerinin ticaret ilişkilerinin olduğu gelişmiş 34 ülke ile arasındaki marjinal IIT seviyelerini yakalamayı ve ayarlama maliyetleri modelini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Düzenleme maliyetlerini çeşitlendirmede marjinal IIT kalıplarını değerlendirmek, ticaret serbestleştirmesi ve uyum maliyetleri arasındaki ilişkiyi incelemek için ana yaklaşımdır. Yeni uygulamaya konulan grafiksel çözünürlük, Ticaret Konsantrasyon Alanı (TCS) ile çift endeks uygulaması, gelişmekte olan ülkelerin sanayilerini gelişen, sabit ve gerileyen endüstriler olarak tanımlayan sağlam sonuçlar için çok önemlidir. Üçüncü ve son bölüm, coğrafi bölge belirleyicilerine bir ağırlık matrisi olarak odaklanmaktadır. Ana neden, tekil iki kat ilişkilerin ötesine geçmek ve IIT'nin iş döngüsüne etkisini sınırlamak ve yeni eklenen ağırlık matrisini kullanarak ilgili değişkenlerin geri kalanını izlemektir. Bölgesel ticaret modeli ile işgücü piyasası ayarlama maliyetleri arasındaki MIIT ilişkisini ölçmek için ana yöntem olarak mekansal iki aşamalı en küçük kareler modeli (S2SLS) uygulanmıştır. İlk aşamada, AB-28'de bölgesel ağırlıkların hesaplanması için Öklid mesafeli mekansal model uygulanmış ve ikinci aşamada değişkenlerin ayırt edici etkileri deneysel sonuçlarda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intra-industry trade (IIT) approach is widely believed to entail low transitional adjustment costs in relative production factors. First chapter of thesis examines labor adjustment costs of EU industries with trade relation of NAFTA on industry-level via the perspective of IIT over 36 months period. Results have shown that high economic performance and dominant free trade approach impact trade blocks positively but a financial turmoil cripples IIT by lowering bilateral trade amounts. Second chapter aims to capture marginal IIT levels of trade of industry sectors in 25 developing countries with 34 developed countries and compare its adjustment costs pattern. Evaluating MIIT patterns in diversifying adjustment costs is main approach for examining the correlation between trade liberalization and adjustment costs. Dual index application with newly introduced graphical resolution, Trade Concentration Space (TCS) are crucial for robust results of developing countries by identifying industries as contracting, neutral and expanding via trade liberalization process. Third chapter focuses on the geographical region determinants as a weight matrix. The main motive is here to move beyond singular two-fold relations and aim to confine the effect of IIT on job turnover while monitoring the rest of relevant variables by using newly introduced weight matrix. A spatial two-stage least squares model (S2SLS) is applied for measuring MIIT relation between regional trade pattern and labor market adjustment costs. In first stage, Euclidean distance spatial model is applied to calculate regional weights in EU-28 and in second stage the distinctive impact of variables have shown in empirical results.