Romantik ilişkisi olan yetişkin bireylerde çocukluk çağı travmatik yaşantıları ile duygusal bağımlılıkları ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between childhood traumatic experiences, emotional dependency, and emotion regulation skills in adults with romantic relationships
  1. Tez No: 824817
  2. Yazar: BETÜL ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, romantik ilişkisi olan yetişkin bireylerin çocukluk çağı travmatik yaşantıları ile duygusal bağımlılıkları ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca, çocukluk çağı travmatik yaşantıları, duygusal bağımlılıkları ve duygu düzenleme becerilerinin demografik değişkenlere göre nasıl farklılık gösterdiği incelenmiştir. Araştırmanın örneklemin grubunda uygun örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 383 katılımcı yer almaktadır. Araştırmada Tarama Modeli kullanılmıştır. Araştırmada, Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Duygusal Bağımlılık Ölçeği ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t-Testi, ANOVA, Pearson Korelasyon ve Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, çocukluk çağı travmaları ve duygusal bağımlılık arasında çocukluk çağı travması ölçeğinin alt boyutu cinsel istismar ile duygusal bağımlığın negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Fakat çocukluk çağı travmaları toplam puan ve alt boyutları olan duygusal istismar, fiziksel istismar, fiziksel ihmal, duygusal ihmal arasında bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Çocukluk çağı travmaları toplam puan ve alt boyutları ile duygu düzenleme becerisi toplam puan ve alt boyutları arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between childhood traumatic experiences, emotional dependency, and emotion regulation skills among adults in romantic relationships. Additionally, the study investigated how childhood traumatic experiences, emotional dependency, and emotion regulation skills varied based on demographic variables. The sample of the study consisted of 383 participants selected using appropriate sampling methods. The Screening Model was employed in the research. The research utilized the Socio-demographic Information Form, Childhood Trauma Questionnaire, Emotional Dependency Scale, and Emotion Regulation Skills Scale. Independent Samples t-test, ANOVA, Pearson Correlation, and Linear Regression Analysis were used to analyze the data obtained from the research. The results of the study revealed a significant negative relationship between childhood traumatic experiences, specifically the sub-dimension of sexual abuse, and emotional dependency. However, no relationship was found between overall childhood traumatic experiences and its sub-dimensions (emotional abuse, physical abuse, physical neglect, emotional neglect) and emotional dependency. The study found a significant and negative relationship between childhood traumas, both in terms of total scores and their sub-dimensions, and emotion regulation skills, both in terms of total scores and their sub-dimensions.