Mikronize kolemanit katkılı ultra yüksek performanslı betonların mühendislik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of engineering properties of micronized colemanite added ultra high performance concrete
  1. Tez No: 824819
  2. Yazar: BETÜL İŞBİLİR KULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN SUBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Dünya bor rezervinde Türkiye'nin en büyük paya sahip olması ve bor minerallerinin kullanım alanlarının gün geçtikçe artmasına bağlı olarak Ülkemizde bor ürünlerinin ve yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi, geliştirilen ürün ve yöntemlerin ticarileştirilmesi yönünde çalışmalar yapılmakta, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması amaçlanmaktadır. Yapılarında farklı oranlarda bor oksit içeren ve doğal bileşik özelliği gösteren bor minerallerinden kolemanit, ticari açıdan büyük bir öneme sahip olmakla birlikte, yüksek katma değerli ürünlere dönüştürülen başlıca bor mineralleri arasında yer almaktadır. Yapılan çalışmalarla çimento sektöründe de bor minerallerinin kullanımı önem kazanmaktadır. Bu çalışma ile mekanik, fiziksel ve durabilite özellikleri iyileştirilmiş kolemanit katkılı ultra yüksek performanslı beton (UYPB) üretimi amaçlanmıştır. Ultra yüksek performanslı beton karışımlarında kullanılacak olan en uygun kolemanit katkı oranının belirlenmesi için %0; 0,50; 1,00; 1,50; 2,00 oranlarında kolemanit ikamesi ile çimento deneyleri ön çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Ön çalışma sonuçlarına göre belirlenen %0,25; 0,50; 1,00 oranlarında kolemanit katkısı ile UYPB karışımları hazırlanmıştır. UYPB numuneleri üzerinde taze ve sertleşmiş beton fazında çeşitli deneyler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca kolemanit katkılı çimento hamurları hazırlanarak XRD, FT-IR, DTA-TG ve SEM analizleri ile hidratasyon gelişimleri incelenmiştir. Hazırlanan UYPB karışımlarının taze beton özelliklerinin belirlenmesi için yayılma çapı, yoğunluk, hava içeriği, büzülme ve hidratasyon sıcaklıkları ölçülmüştür. Sertleşmiş beton fazında, 2, 7, 28, 56.günlerde yoğunluk, basınç ve eğilme dayanımı, schmidt yüzey sertliği, ultrases geçiş hızı ile 56.günde ise darbe dayanımı, elektriksel iletkenlik, karbonatlaşma direnci, kapiler su emme, aşınma dayanımı, sülfat direnci, donma çözülme direnci deneyleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen sonuçlara göre, kolemanit katkısı ile UYPB fiziksel, mekanik ve durabilte özellikleri iyileştirilmiş daha geçirimsiz bir beton elde edilebileceği; UYPB için %1 oranında kolemanit katkısının en iyi performansı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that Turkey has the largest share in the world's boron reserves and the usage areas of boron minerals are increasing day by day, studies are carried out in our country to develop boron products and new production technologies, to commercialize the developed products and methods, and to ensure sustainable development. Colemanite, which is one of the boron minerals containing boron oxide in different proportions and showing natural compound characteristics, has a great commercial importance, but is among the main boron minerals that are converted into high value-added products. With the studies carried out, the use of boron minerals in the cement sector is gaining importance. In this study, it was aimed to produce colemanite added ultra-high performance concrete (UHPC) with improved mechanical, physical and durability properties. In order to determine the most suitable colemanite additive ratio to be used in Ultra High Performance Concrete mixtures, the cement tests were carried out as a preliminary study with 0.50, 1.00, 1.50, 2.00% colemanite substitution. UHPC mixtures were prepared with 0.25, 0.50, 1.00% colemanite additive determined according to the preliminary study results. Some experiments were carried out on the UHPC samples in the fresh and hardened concrete phase. In addition, colemanite added cement pastes were prepared and hydration developments were investigated by XRD, FT-IR, DTA-TG and SEM analyses. Flow diameter, density, air content, shrinkage and hydration temperatures were measured to determine the fresh concrete properties of the prepared UYPB mixtures. In the hardened concrete phase, on the 2nd, 7th, 28th and 56th days, density, compressive and flexural strength, schmidt hammer, ultrasonic pulse velocity and on the 56th day impact resistance, electrical resistivity, carbonation resistance, capillary water absorption, abrasion resistance, sulfate resistance, freeze-thaw resistance tests were carried out. According to the results obtained within the scope of the study, it has been determined that a more impermeable concrete with improved physical, mechanical and durability properties of UHPC can be obtained with colemanite additive and 1% colemanite additive provides the best performance for UHPC.