Obsesif inançların, stresle başa çıkma tarzlarının ve öz şefkatin romantik ilişki odaklı obsesif kompulsif belirtilerle ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between obsessive beliefs, coping styles, and self-compassion with romantic relationship centered obsessive compulsive symptoms
- Tez No: 824834
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENORMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Mevcut araştırmada obsesif inançların, stresle başa çıkma tarzlarının ve öz şefkatin romantik ilişki odaklı obsesif kompulsif belirtilerle ilişkisinin incelenmesi ve bu değişkenlerin çeşitli demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan, devam eden bir romantik ilişkisi bulunan ve sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar aracılığıyla araştırmaya katılan 421'i kadın ve 104'ü erkek olmak üzere toplam 525 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Romantik İlişki Obsesyon ve Kompulsiyonları Ölçeği, Obsesif İnançlar Anketi, Stresle Başa Çıkma Tarzları Envanteri ve Öz Anlayış Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 29.0 programından yararlanılmıştır. Analiz için bağımsız örneklem t-testi, varyans analizi (ANOVA), Kruskal-Wallis H testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda çalışma değişkenlerinin demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca araştırma değişkenleri arasında ilişkilerin olduğu görülmüştür. Buna göre romantik ilişki odaklı obsesif kompulsif belirtiler toplamı ile obsesif inançlar, stresle başa çıkma tarzlarından çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşım arasında pozitif yönlü; öz şefkat, kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım ve sosyal destek arama arasında ise negatif yönlü anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış, klinik doğurgular ele alınmış ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between obsessive beliefs, coping styles, and self-compassion with romantic relationship-oriented obsessive-compulsive symptoms and to determine whether these variables differ significantly according to various demographic variables. The sample of the research consists of 525 adults (421 women and 104 men), living in Turkey, having an ongoing romantic relationship and participating in the research through social media posts. Within the scope of the research, Demographic Information Form, Romantic Relationship Obsessions and Compulsions Scale, Obsessive Beliefs Questionnaire, Stress Coping Styles Inventory and Self-Compassion Scale were applied to the participants. IBM SPSS Statistics 29.0 program was used in the analysis of the data. Independent samples t-test, analysis of variance (ANOVA), Kruskal-Wallis H test, and Pearson correlation analysis were used for analysis. As a result of the analyzes made, it was observed that the study variables differed significantly according to the demographic variables. Also, it was observed that there were relations between the research variables. As a result, there was a positive correlation between the sum of romantic relationship-oriented obsessivecompulsive symptoms and obsessive beliefs, the helpless approach to coping with stress, and the submissive approach; it has been determined that there is a negative significant relationship between self-compassion, self-confident approach, optimistic approach and seeking social support. The findings were discussed in the light of the literature, clinical implications were discussed and suggestions for future studies were presented.