Direksiyon destek parçasının statik analizi ve topolojik optimizasyonu
Static analysis and topology optimization of the steering knuckle part
- Tez No: 824839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Teknolojinin yaygınlaşmaya başlaması ile tasarımlarda üretimdeki hıza bağlı olacak şekilde birtakım hataların arttığı gözlenmiştir. Günümüzde analiz ve CAD programları kullanılarak bu hataların önüne geçilebilmektedir. Ayrıca tasarlanan modellerde oluşan ağırlıkların azaltılması yönünde çalışmalarda yapılmaktadır. Bu konuda yaygın bir şekilde Topoloji optimizasyonu kullanılmaktadır. Topoloji optimizasyonu çalışmaları başta otomotiv sektörü olmak üzere makine ve endüstriyel vb. alanlarda tasarlanan modeller üzerinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada direksiyon destek parçası üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Direksiyon destek parçası, tekerleklerin hareket etmesine yarayan yönlendirme sisteminin bir elemanıdır. Tüm yönlendirme gereksinimi duyulan taşıtlarda bu parça kullanılmaktadır. Bu çalışmanın genel amacı direksiyon destek parçasının daha hafif ve mukavemet açısından dayanıklı bir modelin oluşmasını sağlamaktır. Yapılan analiz sonuçlarına göre yönlendirme bağlantı elemanının ağırlığının %75 oranında hafifletilmiştir ve mukavemet açısından 2 kat emniyetli olacak şekilde bir tasarım iyileştirmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of technology, it has been observed that some errors in designs have increased due to the speed of production. Today, these errors can be avoided by using analysis and CAD programs. In addition, studies are carried out to reduce the weights that occur in the designed models. Topology optimization is widely used in this regard.Topology optimization studies, especially in the automotive sector, machinery and industrial etc. It is used on models designed in areas. In this study, studies were carried out on the steering support part. The steering support part is an element of the steering system that enables the wheels to move. This part is used in all vehicles that require steering. The general purpose of this study is to provide a lighter and more durable model of the steering support part. According to the results of the analysis, the weight of the steering fastener has been reduced by 75%. And a design improvement has been made to be 2 times safe in terms of strength.